دانلود مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت

متن کامل تحقیق آماده مهندسی برق با موضوع مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت را از همین صفحه دانلود نمایید.
قیمت : 520,000 ریال
شناسه محصول : 2003558
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار:
تعداد صفحات فارسي : 27
نوع فایل های ضمیمه : Word
حجم فایل : 554 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت

چکیده

 

مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت

تحقیق آماده مهندسی برق با موضوع مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت را در قالب فایل Word از پورتال پویان دانلود نمایید.

در میان منابع انرژی موجود در روی کره‌ی زمین، خورشید منبعی پاک است و سامانه‌های فتوولتائیک  دارای جایگاه وسیعی در فنّاوری‌های الکترونیک قدرت هستند. موانع اصلی در مسیر استفاده از سامانه‌های PV هزینه‌ی بالای ساخت و بازده پایین تبدیل انرژی آن‌هاست که تا حدودی متأثر از مشخصات غیرخطی و وابستگی مشخصات V-I و P-I به دماست. برای غلبه بر این موانع سه روش اصلی زیر پیشنهاد می‌شود:

1) ارتقا در فرآیند تولید سلول‌های خورشیدی: تحقیقات زیادی در حال انجام است تا مواد سازنده و فرآیند ساخت آرایه‌های PV را ارتقا دهند.

2) کنترل میزان تابش ورودی به آرایه‌ی PV: برای دریافت حداکثر انرژی الکتریکی ابتدا باید تا آنجا که ممکن است حداکثر انرژی را از نور خورشید دریافت کرد. بدین منظور روش قرار دادن سطح صفحات خورشیدی در مقابل نور خورشید به‌گونه‌ای باید باشد تا پرتو خورشید عمود بر سطح صفحات برخورد کند. در این صورت حداکثر مقدار انرژی به صفحه خورشیدی منتقل  میشود. بااین‌وجود وضعیت پرتو خورشید نسبت به صفحه، پیوسته در حال تغییر است، برای حل این مشکل روش دنبال کردن نور خورشید  ارائه‌شده‌است. در این روش که روشی مکانیکی، الکترونیکی است هدف، تنظیم کردن صفحات خورشیدی در مقابل نور خورشید به‌گونه‌ای است که پرتو خورشید تا حد ممکن عمود بر سطح صفحات بتابد.

3) بهینه‌سازی توان الکتریکی خروجی آرایه‌های خورشیدی: دلیل اصلی بازده پایین الکتریکی، تغییر غیرخطی ولتاژ و جریان خروجی همراه با تغییر در میزان تابش، تغییر دمای محیط کار و تغییر جریان بار است. برای رفع این مشکلات نقطه کار توان حداکثر سامانه PV (در شرایط داده‌شده) با استفاده از الگوریتم‌های لحظه‌ای و یا غیر هم‌زمانی دنبال می‌شود و نقطه‌ی کار سامانه به سمت نقطه‌ی بهینه سوق داده می‌شود. روش بکار گرفته‌شده در این مرحله کاملاً الکتریکی و الکترونیکی است و دنبال کننده‌ی حداکثر توان که سامانه‌ای الکتریکی است نیز به نحوی طراحی می‌شود که حداکثر توان قابل‌تولید توسط سلول‌های خورشیدی دریافت شود. به روش فوق دنبال کردن نقطه‌ی کار حداکثر توان گویند.

فهرست مطالب این تحقیق آماده برق با عنوان مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت به شرح زیر است:

ردیابی توان در سلول های خورشیدی در شرایط شدت تابش یکپارچه 

ضرورت ردیابی توان در شرایط شدت تابش یکنواخت    

تعریف ردیابی نقطه بیشینه توان        

مدل الکتریکی ردیابی توان      

روش‌های ردیابی توان بیشینه در سلول‌های خورشیدی

روش برون‌خط  

روش ولتاژ مدارباز        

روش جریان اتصال کوتاه         

روش هوش مصنوعی  

روش شبکه عصبی    

روش منطق فازی       

روش درون‌خط  

روش آشوب و مشاهده

روش استخراج اکسترمم نسبی        

روش کنترل وابسته به ریپل     

روش هدایت افزایشی

متن کامل تحقیق آماده مهندسی برق با موضوع مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت را از همین صفحه دانلود نمایید.

Keywords: سامانه های فتوولتائیک
این برای گرایش های: مهندسی برق قدرت، کاربرد دارد. سایر ، را ببینید. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان فنی و مهندسی > مهندسی برق > گرایش ها > مهندسی برق قدرت > محصولات قابل دانلود مهندسی برق قدرت > تحقیق های آماده مهندسی برق قدرت > مروری بر روش های ردیابی توان بیشینه در سامانه های فتوولتائیک در شرایط شدت تابش یکنواخت