مهندسی پليمر

رشته مهندسی پلیمر

  مهندسی پلیمر با مواد در سطح مولکول ها و اتم ها سر و کار دارد. اگر نگاه کوتاهی به اطراف خود بیاندازید محال است که محصولات پلیمری را نبینید. شاید در دنیای امروز زندگی بدون مواد و محصولات پلیمری بسیار سخت باشد. بسیاری از لباس ها، کفش های لاستیکی، بسیاری از قطعات خودرو، ظروف پلاستیکی و ملامینی، قطعات گوشی موبایل، کامپیوتر و بسیاری از لوازم خانه از محصولات پلیمری تشکیل شده اند. همچنین این‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ درها و دیوارهای‌ خانه‌ها و پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها و هرآنچه‌ که‌ از لاستیک‌ یا پلاستیک‌ ساخته‌ شده‌ است‌، نقش‌ کلیدی‌ دارد.

پلیمرها به‌ دو دسته‌ طبیعی‌ و مصنوعی‌ تقسیم‌ می‌شوند. پلیمرهای‌ طبیعی‌ موادی‌ مانند ترکیب‌های‌ سلولزی‌، چوب‌، کاغذ و پشم‌ هستند و از مواد نفتی‌ نیز می‌توان‌ مواد پلیمری‌ مصنوعی‌ را تهیه کرد.

مهندس‌ صنایع‌ پلیمر معمولا به طراحی و تولید محصولات‌ پلیمری‌ از قبیل‌ لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و سایر مواد مورد نیاز صنعت‌ اشتغال دارد. مثلاً استخوان های مصنوعی، دندان‌ مصنوعی‌ و یا لنزهای‌ چشمی‌ (حوزه پزشکی)، لوله های آب و فاضلاب پلی اتیلن، کف پوش ها، کلید های برق، بسیاری از عایق های رطوبتی و گرمایشی (صنعت ساختمان)، برخی از قطعات هواپیما، بدنه سازه های پرنده (صنعت هوافضا) و بسیاری دیگر از محصولات و تجهیزات همه‌ از مواد پلیمری‌ ساخته‌ می‌شوند.

حوزه کاری مهندس پلیمر با گرایش پلیمریزاسیون با انواع كاتالیست‌های پلیمریزاسیون و بررسی‌های سینیتیكی و ترمودینامیكی واكنش‌های پلیمریزاسیون و همچنین توسعه فن‌آوری تولید پلیمرها در مقیاس نیمه‌صنعتی، با استفاده از روش‌های مدل‌سازی، شبیه‌سازی و طراحی فرایند‌های پلیمر شدن و سایر فرایندهای مرتبط سر و کار دارد.

یک مهندس پلیمر می تواند با استفاده از فناوری نانو در زمینه نانوپلیمر فعالیت داشته باشد. از این زمینه ها می توان به نانو كامپوزیت‌ها، نانو روكش‌ها، نانو الیاف پلیمری، نانو كاتالیزورها، نانو گویچه‌های پلیمری و نانو امولسیون‌های پلیمری اشاره کرد.

گرایش های رشته مهندسی پلیمر بیشتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی موضوعیت می یابد و در مقطع لیسانس، گرایش ها با هم تفاوت چندانی ندارند. از گرایش های رشته مهندسی پلیمر در مقطع لیسانس، می توان به گرایش صنایع پلیمر و گرایش تکنولوژی و علوم رنگ اشاره کرد.
گروه مهندسی پلیمر پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) تلاش می کند تا به کمک ظرفیت های علمی و تجربی اساتید و مهندسین پلیمر محیطی پویا برای تبادل علم و تجربه مهندسی پلیمر فراهم آورد.


تعداد بازدید : 21718


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

ترجمه متون تخصصی
ترجمه انگلیسی به فارسی
ترجمه فارسی به انگلیسی
ارسال سفارش ترجمه جدید

ترجمه متون تخصصی کلیه رشته های دانشگاهی یکی دیگر از خدمات تخصصی پورتال پویان می باشد.
ویرایش مقالات انگلیسی
ویرایش مقاله ISI
ارسال سفارش ویرایش مقاله جدید

ویرایش مقاله انگلیسی و برطرف کردن اشکالات مربوط به زبان انگلیسی مقاله ازجمله اشتباهات گرامری یکی دیگر از خدمات پورتال پویان می باشد.
کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید
آگهی و نیازمندی تخصصی
دعوت به همکاری
تماس با ما
ستارخان - خیابان دهقان - کوچه پارسائیان - پلاک 32 - واحد 7
البرز - نظرآباد - میدان شهدا - خیابان شهدای شمالی - کتاب فروشی پیام نور - روبروری کوچه شهید ترکیان
02144271488
02645366417
09124893953
09124390688
09212827886
info[at]daneshgahi.com