دانلود تحقیق مدیریت جهانگردی با عنوان کاربرد اقلیم در صنعت توریسم (فایل word)

این تحقیق جهانگردی به بررسی تاثیر شرایط آب و هوایی بر صنعت گردشگری می پردازد. اقلیم شناسی تلاش می کند تا شرح دهد ماهیت آب و هوا چگونه از مکانی به مکان دیگر فرق می کند و چگونه با عناصر طبیعی و فعالیت های انسانی ارتباط دارد. آب و هوا مهم ترین عامل در توسعه صنعت گردشگری محسوب می شود. مسافرت های گروهی و دسته بندی با شرایط آب و هوایی پیوند می خورد. می توانید این تحقیق گردشگری را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 880,000 ریال
شناسه محصول : 2009780
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار:
تعداد صفحات فارسي : 22
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 46 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : تحقیق مدیریت جهانگردی با عنوان کاربرد اقلیم در صنعت توریسم (فایل word)

چکیده

آب و هوا مهم ترین عامل در توسعه صنعت گردشگری محسوب می شود. مسافرت های گروهی و دسته بندی با شرایط آب و هوایی پیوند می خورد. برخورداری از شرایط زیستی راحت و بدون تنش در محیط زندگی و فعالیت، آرزوی هر انسانی است.انسان تلاش می کند به منظور سازگاری با محیط، شرایط مطلوب برای زیست و فعالیت های انسانی را ایجاد کند در عین اینکه چنین شرایطی به طور طبیعی در اکثر نقاط وجود دارد. ایجاد شرایط مصنوعی بسیار پر هزینه است و وجود مناطق طبیعی از ثروت های ملی هر کشور محسوب می شود و باید در فرآیند برنامه ریزی و توسعه پایدار لحاظ شود. می توانید این تحقیق گردشگری را به صورت فایل word  دانلود نمایید.

مقدمه

آب و هوا یک عامل تاثیر گذار بر تمام فعالیت های انسان است.ما همه تحت تاثیر جو بوده و نیازمند اطلاعاتی در زمینه آن هستیم تا در برخورد با آن قادر به تصمیم گیری باشیم.اقلیم شناسی تلاش می کند تا شرح دهد ماهیت آب و هوا چگونه از مکانی به مکان دیگر فرق می کند و چگونه با عناصر طبیعی و فعالیت های انسانی ارتباط دارد.آب وهوا یا اقلیم ( cilmate ) که از واژه یونانی کلیما ( cilma ) به معنی شیب یا میل گرفته شده است، نمایش عمومی جوو فرآیندهای هوا در یک مکان یا ناحیه معین طی یک دوره زمانی طولانی است (ذوالفقاری، 1389، 6).اقلیم یکی از عوامل ساختاری بسیار موثر سیاره زمین است و بدون شک طبیعت، انسان و همه مظاهر حیات در سطوح گسترده ای متاثر از شرایط اقلیمی است. اقلیم به عنوان رشته ی قدیمی با رشته ها دیگر ارتباط داشته و بر کشاورزی، جنگل داری، زمین شناسی، گردشگری و دیگر رشته های مربوط به محیط زیست و بر زندگی روزمره انسان تاثیر می گذارد (کریمی و محبوب فر، 1390، 7). اقلیم های مختلف کره زمین تحت تاثیر عوامل مختلف شکل می گیرند که مهم ترین آن ها عبارتند از : خورشید و عرض جغرافیایی، توزیع خشکی ها و پهنه های آبی، جریان های اقیانوسی، ارتفاع ، موانع توپوگرافی ، بادها و توده های هوا ، طوفان ها و جهت گیری ارتفاعات. عوامل مذکور همراه با تعداد دیگری از عوامل کوچک مقیاس محلی، خصوصیات آب و هوایی متنوع سرتاسر کره زمین را به نمایش می گذارند.

آب وهوا وگردشگری

اگر چه ارتباط بین توریسم و آب و هوا به تعبیر مینگز از مدت ها پیش شناخته شده است، تاکنون پژوهش اندکی در خصوص ماهیت روابط بین آن ها انجام گرفته است.

به طور کلی، نوع آب و هو در جذب جهانگردی تاثیر چشمگیری دارد. میان شرایط آب و هوا و مسافرت پیوندی ژرف برقرار است.بسیاری از جهانگردان شمال اروپا در روزهای آفتابی جنوب و برای دوری از سرمای زمستان، روانه اروپای جنوبی یا کرانه های جنوبی مدیترانه می شوند. اصولا گسترش جهانگردی را در کشور مدیترانه ای اروپا یا شمال آفریقا، باید مدیون شرایط مساعد آب و هوایی آن نواحی دانست.

تردیدی نیست که آب و هوا علت اصلی فصلی بودن توریسم و افزایش مقطعی جمعیت توریسم است.مثال ها در این زمبنه فرآوان است، موقیعت کشور اسپانیا در جلب توریست نه تنها وابسته بع نازل بودن قیمت هاست بلکه عامل اساسی توسعه توریسم و اکوتوریسم در آن، شرایط محیط طبیعی و اقلیم مناسب آن است.

اهمیت توریسم

در حال حاضر عمده ترین فعالیت های اقتصادی حول محور این صنعت انجام می گیرد و بازخورد آن بر اقتصاد داخلی و بین المللی بسیار تاثیر گذار بوده است. بر اساس آمارWTO  (سازمان تجارت جهانی) به ازای هر توریس، 890 دلار درآمد اقتصادی مستقیم و قابل محاسبه وجود داشته است وهمچنین از چرخشسرمایه گذاری درآمد گردشگری به ازای هر نفر 2500 دلار و در مجموع 1750 میلیارد دلار درآمدهای غیر مستقیم برآورده شده است. رشد این صنعت عظیم در دهه 1990 معادل 70 درصد برآورده شده است.این حجم عظیم مالی توام با اشتغالی که به طور مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می شود سبب شده است که کشورهای مختلف جهان با توجه به توانمندی های محیط طبیعی، میراث تاریخی و فرهنگی خود در تلاش باشند که سهمی از این اقتصاد را از آن خود کنند. باید توجه داشت که چرخش مالی انجام شده حول محور صنعت توریسم به مراتب از درآمد حاصل مهم تر است. اشتغال حاصل از صنعت توریسم، رونق و رفاه اقتصادی را به همراه دارد. در سال های اخیر توسعه و پیشرفت فناوری ها و نوآوری ها سبب شده که وقت انسان بیش از پیش ازاد شود و درآمدش زیاد شود و وقت بیشتری صرف اوقات فراغت خود کند. در حل حاضر گردشگری، صادرات عمده 83 درصد از کشورهای در حال توسعه را تشکیل می دهد و برای یک سوم از آن ها صادرات اصلی به شمار می آید. در حقیقت نیمه دوم قرن بیستم را باید عصر صنعت توریسم نام نهاد.

اکوتوریسم

اکوتوریسم در زبان  فارسی طبیعت گردی نامیده می شود وشامل چشم اندازها،دریاچه ها، تالاب ها، بیشه زارها، مکان های سبز وخرم، گیاهان وحشی، جنگل ها، پارک های ملی، نواحی گردشگری، مناطق کوهستانی و ییلاقی است (تسلیمی، 1389، 32 تا 34). اکوتوریسم عبارت است از مسافرت مسئولانه و مبتنی بر اصول پایداری به نواحی طبیعی به منظور بهره گیری معنوی وارضای نیازهای روحی و روانی به گونه ای که با شناخت و کسب آگاهی و احترام گذاردن به نظام ارزش های مردم محلی توام باشد و به محافظت از نواحی مزبور کمک کند ( زاهدی، شمس السادات 1385، 100 ). اکوتوریسم که طبیعت گردی و بوم گردی نیز نامیده می شود، شکلی از گردشگری است که به جاذبه های اکولوژیکی و منحصر به فرد اجتماعی توجه دارد. به عبارت ساده تر، اکوتوریسم مسافرت داوطلبانه افراد به جاهایی است که میراث طبیعی ( گیاهی و جانوری) وفرهنگی آن ها به عنوان جاذبه های اول مطرح باشند و چنین گردشگری با این سفرها راه های زیستن مطلوب در کره زمین را یاد می گیرد.

فهرست مطالب

·         مقدمه

·         آب وهوا وگردشگری

·         اهمیت توریسم

·         اقلیم گردشگری

·         دیدگاه ها و برنامه ریزی توریسم

·         ادبیات تحقیق

·         اقلیم

·         شرایط آب و هوایی ( اقلیم )

·         اکولوژی ( بوم شناسی )

·         آب و هوا و گردشگری

·         آب و هوا به عنوان عامل انتخاب مکان درتوریسم

·         توریسم تابستانی

·         توریسم زمستانی

·         آب و هوا به عنوان منبع طبیعی

·         آب وهوا به عنوان جاذبه ای در توریسم

·         آب وهوا به عنوان عامل محدود کننده

·         چارچوب مفهومی تاثیرات اقلیم بر گردشگر و صنعت گردشگری

·         تغییرات آب و هوا و توریسم

·         تغییر در پوشش و کاربری زمین

·         استفاده از انرژی

·         اثرات تغییر آب و هوا برگردشگری

·         اثرات بر مقاصد گردشگری

·         اثرات بر تقاضای گردشگری

·         گردشگری سواحل

·         پیامدهای وارد بر محیط زیست فیزیکی

·         پیامدهای وارد بر ارزش های مورد استفاده انسان

·         پیامدهای وارد بر ارزش های کیفیت زندگی

 

Keywords: گردشگری اقلیم توریسم اقلیم گردشگری
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Links