مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی

تقریبا هر چیزی را که در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می دهیم اعم از پلاستیک، فلز، پارچه، کاغذ، غذا، لوازم آرایش، دارو و ... به کمک مهندسین شیمی ساخته می شود. بنابراین مهندسی شیمی طیف وسیعی از فعالیت ها را در بر می‌گیرد. به طور خلاصه می توان گفت که مهندسی شیمی عبارت است از طراحی فرایند برای صنایع شیمیایی، جهت تبدیل مواد اولیه به فرآورده های با ارزش افزوده.

هدف گروه مهندسی شیمی پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) ارائه خدمات متنوع به اساتید، دانشجویان و مهندسین شیمی است. از این رو پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) تلاش می کند برای مهندسی شیمی محیطی پویا از نظر علمی و تجربی فراهم نماید.

در مقطع کارشناسی گرایش های مهندسی شیمی تفاوت چندانی ندارند. اما به طور کلی در رشته مهندسی شیمی و در مقطع کارشناسی می توان گرایش های صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع پلیمر، طراحی فرآیندهای صنایع نفت، صنایع پالایش و شیمیایی سلولزی را برشمرد.

گرایش ها در سطح لیسانس تفاوتی با هم ندارند و حتی نمی توان بین بعضی از گرایشها مرز مشخصی قائل شد. اما در کل می توان گفت که گرایش پالایش صرفا به پالایش نفت و گاز بر می گردد همچنین گرایش پتروشیمی فقط در زمینه تولید مواد پتروشیمی است در حالی که گرایش طراحی فرآیندها در کلیه امور از جمله نفت و گاز و مواد پتروشیمی دخالت دارد همچنین تهیه بعضی مواد منحصرا متعلق به این گرایش می باشد مثل ترکیب دو ماده پارافین و کلر و ایجاد یک محصول جدید به نام پارافین کلره که به عنوان یک ماده خاموش کننده حریق مورد استفاده قرار می گیرد و تولید آن نیز به گرایش پالایش و یا پتروشیمی باز نمی گردد. 


تعداد بازدید : 28377


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید