مهندسی مواد

رشته مهندسی مواد و متالوژی

رشته مهندسی مواد به شناخت مواد مختلف و ساختار آنها، استخراج، عمل آوری و آزمون مواد می پردازد. در رشته مهندسی مواد برای بوجود آوردن موادی كه دارای خصوصیات خاص مكانیكی، الكتریكی و شیمیائی باشند، فلزات، سرامیك ها، مواد پلاستیكی، نیمه هادیها، و تركیباتی از موادی كه به آنها كامپوزیت (مواد مركب) می‌گویند، مورد بررسی قرار می گیرد. در رشته مهندسی مواد شناخت ساختار مواد و خواص آن و شناخت ارتباط بین این ساختار و خواص در جهت افزایش زمینه‌های کاربردی و طراحی مواد نو و ترکیبات جدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رشته مهندس مواد، رفتار مواد در شرایط مختلف را بررسی کرده و به  پیشرفت های تکنولوژی در طیف وسیعی از صنایع کمک می کند. مثال هایی از کار یک مهندس مواد عبارت است از: تست پلاستیک های تقویت شده فیبر کربنی برای قوی تر کردن آنها، تولید تجهیزات ورزشی سبکتر، ایجاد پلیمرهای خاص، تولید سرامیک و مواد مورد استفاده در ایمپلنت های دندانپزشکی، بدنه خودرو و...  

تفکیک گرایش در مقطع لیسانس رشته مهندسی مواد چندان موضوعیت نمی یابد و جداسازی گرایش های در مقاطع تحصیلات تکمیل صورت می گیرد. با این حال می توان سه حوزه متالوژی صنعتی، صنعتی و متالوژی استخراجی را نام برد.

 

گروه مهندسی مواد پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) تلاش می کند تا با ایجاد محیطی علمی و پویا و با استفاده از ظرفیت های علمی و تجربی مهندسین مواد در راستای تبادل علم تجربه مهندسی مواد گام بردارد.


تعداد بازدید : 25584


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید