Skip Navigation Links

مهندسی شیمی

رشد علمی و تقویت بنیه تحقیقاتی لازمه حفظ و تداوم استقلال کشور و شکوفائی صنعتی اقتصادی آن است. ایجاد و گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی، به ویژه دوره های دکتری نقش مهمی را در پایه گزاری تحقیقات کشور دارا است و با تجربیات ارزشمندی که دانشگاه های کشور در دوره های کارشناسی ارشد بعد از انقلاب اسلامی داشته اند، زمینه برای توسعه دوره های دکتری فراهم شده است.  در رشته مهندسی شیمی، بسیاری از دانشگاه های بزرگ کشور از اوایل دهه 1360 دوره کارشناسی ارشد را راه اندازی و یا بازگشائی نموده اند و رشد کمی و کیفی قابل توجهی را در این مورد شاهد بوده ایم، بطوریکه از اوایل دهه 1370 در دانشکده های مهندسی شیمی دانشگاه های بزرگ کشور، دوره های دکتری را به تدریج راه اندازی کرده و براساس تجربیات موجود و آئین نامه کلی دکتری و برنامه مقدماتی دکتری مهندسی شیمی تهیه شده توسط کمیته مهندسی شیمی شورای عالی برنامه ریزی، برنامه ها را اجرا کرده اند.

کمیته مهندسی شیمی و گروه فنی و مهندسی بمنظور ارتقاء کیفی دوره های دکتری، برنامه های دوره دکتری در رشته های مختلف را تنظیم و تدوین نموده است و شرط موفقیت را حمایتی شایسته از جانب دانشگاه ها در ارائه این دوره ها، تقویت و گسترش مراکز تحقیقاتی، تاسیس مراکز تحقیق و توسعه در صنعت و ارتباط منجسم آنها با دانشگاه ها می داند. امید است با اجراء و تقویت دوره دکتری مهندسی شیمی در دانشگاه های کشور و انجام تحقیقات علمی و کاربردی، شاهد شکوفائی اقتصاد و صنعت کشور و سربلندی ملت ایران باشیم. دوره دکتری مهندسی شیمی دارای دو مرحله آموزشی و پژوهشی (تدوین رساله) می باشد که نحوه شروع و خاتمه هر مرحله و حداقل و حداکثر طول دوره مطابق آئین نامه دکتری، مصوب شورای عالی برنامه ریزی است.

باتوجه به دفترچه آزمون دکتری سازمان سنجش در سال 1395 در رشته مهندسی شیمی در گرایش های پلیمر، بیوتکنولوژی و محیط زیست و مهندسی شیمی(بدون گرایش) دانشجو دکتری پذیرش می گردد. همچنین در بسیاری از دانشگاه ها برای دکتری مهندسی شیمی بدون درج گرایش و تنها با عنوان مهندسی شیمی پذیرش دانشجو انجام می شود و در خود دانشگاه گرایش دانشجو مشخص می شود.


تعداد بازدید : 3644


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید