دانلود تحقیق حقوق با عنوان سند و انواع آن (فایل word)

سند عبارت است از هر نوشته که در مقام اثبات دعوا یا دفاع قابل استناد باشد. می توانید این تحقیق رشته حقوق را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 545,000 ریال
شناسه محصول : 2010568
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1400
تعداد صفحات فارسي : 14
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 28 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : تحقیق حقوق با عنوان سند و انواع آن (فایل word)

چکیده

سند عبارت است از هر نوشته که در مقام اثبات دعوا یا دفاع قابل استناد باشد. می توانید این تحقیق رشته حقوق را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

از گذشته بسیار دور ثبت اسناد در جوامع مختلف بشری با هدف تثبیت روابط حقوقی و برقراری نظم اجتماعی به صورت گوناگون معمول و متداول بوده‌است. نظام ثبت اسناد به صورت نوین در ایران قدمتی صدساله دارد. لذا بحث درباره اجرای مفاد اسناد رسمی از لحاظ تاریخی موضوعیت ندارد وقبل از تصویب قانون ثبت اسناد مصوب 1290 روابط معاملاتی اشخاص مبتنی بر اسناد و مدارکی بوده که به وسیله مراجع مذهبی و روحانیون تنظیم می‌گردیده و آن اسناد با اینکه فاقد ضمانت اجرایی به معنای کنونی بودند اما به مراتب بهتر و سهل‌تر از اسناد رسمی امروزه اجرا می‌شدند.

اعتقادات دینی و مذهبی موجب می‌شد تا متعاملین احترام خاصی به عقود و معاهدات خود بگذارند، لذا با توجه به دستورات دینی، مردم بر خود تکلیف می‌دانستند تا به تعهدات خویش و مداول اسناد  تنظیمی بدون احتیاج به مراجعه و منشاء ذینفع اقدام نمایند. نظام تنظیم و ثبت اسناد در ایران تلفیقی از مقررات شکلی برگرفته از نظام حقوقی اروپای لاتین و فقه غنی شیعه و حقوق مدنی می‌باشد. در اهمیت حقوق ثبت اسناد همین بس که اولین قانون مدون در زمینه ثبت، قانونی است تحت عنوان قانون ثبت اسناد که پس از استقرار مشروطیت در دوره دوم قانون‌گذاری در سال 1290 هجری‌شمسی در 139 ماده به تصویب رسید.

به طور کلی، سند هرآن چیزی است که مردم در ارتباطات اجتماعی به آن تکیه می‌کنند و به آن اعتماد و اعتقاد دارند. سند به عنوان تکیه‌گاه و راهنمایی مورد اعتماد که بتواند اعتماد دیگران را به درستی ادعا، جلب کند می‌باشد. یکی از آثار ثبت اسناد رسمی آن است که مفاد سند بدون احتیاج به حکمی از دادگاه‌های دادگستری لازم‌الاجراست و عموم ضابطین دادگستری و سایر قوای دولتی مکلف هستند که در مواقعی که از طرف مأمورین اجرا به آنها مراجعه می‌شود، در اجرای مفاد سند اقدام کند. لازم‌الاجرا بودن سند، ویژه اسناد رسمی نیست. بلکه قوانین بعضی از اسناد عادی را هم اسناد لازم‌الاجرا اعلام نموده‌است. مانند چک، با توجه با آنکه اسناد عادی است ولی تحت شرایطی، مانند اسناد رسمی لازم‌الاجرا می‌باشد.

فهرست مطالب

مقدمه

مفهوم لغوی سند

تعریف سند و انواع آن

انواع سند

منابع


Keywords: سند سند عادی سند رسمی سند در حکم اسناد رسمی لازم‌الاجرا سند الکترونیک
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Links