دانلود تحقیق روانشناسی با عنوان فرزندپروری در خانه حضرت زهرا (فایل word)

حضرت زهرا (سلام الله علیها) در تربیت کودکان خود اصل را بر «محبت و عاطفه» قرار داده و تلاش کردند فرزندان از این جهت احساس خلاء و کمبودی نکنند، زیرا کودکان محروم از نیاز فطری محبت، به سمت بزهکاری و ناهنجاری کشانده می‌شوند. می توانید این تحقیق رشته روانشناسی را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 530,000 ریال
شناسه محصول : 2010449
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار:
تعداد صفحات فارسي : 20
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 39 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : تحقیق روانشناسی با عنوان فرزندپروری در خانه حضرت زهرا (فایل word)

چکیده

کودک از زمانی که پا به عرصه وجود می گذارد، روح او چون لوحی سفید آمادگی پذیرش هر نقشی را دارد و اولین نقاشی که شخصیت او را جزء به جزء ترسیم می کند، مادر است. آنچه از کودکی بر ضمیر شخص نقش می بندد، درمراحل بعدی زندگی او آثار مهمی از خود بر جای می گذارد. در روایتی آمده است:

مادری نزد دانشمندی رفت و گفت: فرزندم چهار ساله است، از چه زمانی باید تربیت او را شروع کنم؟ مرد دانشمند جواب داد: اگر تا کنون تربیت او را آغاز نکرده ای، عمر او را بیهوده تلف ساخته ای؛ زیرا از موقعی که اولین تبسم بر لب های طفل ظاهر می گردد، زمان تربیت او آغاز می شود.

حضرت زهرا علیهاالسلام از آغازین لحظات زندگی فرزندانش، آنها را بزرگ و گرامی داشت و درصدد تربیت آنها برآمد. در زندگی سراسر نور و معرفت حضرت زهرا سلام اللّه علیها، بحث در باره ویژگیهای رفتاری آن حضرت با فرزندانش، ضروری به نظر می رسد، آنچه در پی می آید سعی و کوششی است در راستای درک صحیح و شناخت دقیق از شیوه های تربیتی و آموزشی آن بانو در میان خانواده خود، امید آنکه حضرتش را در این گونه امور مهم، سرمشق و اسوه خود دانیم و در پیروی از این خاندان به شعار و عزاداری اکتفا نکرده باشیم. می توانید این تحقیق رشته روانشناسی را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

اولین مکان مقدسی که انسان در بدو تولد در آن پرورش روحی و جسمی می یابد، محیط خانه و خانواده است و بی گمان سرنوشت هر انسانی ریشه در روحیات و خصلت های کسانی دارد که در دوران طفولیت و خردسالی، نزدیک ترین انسان ها به او بودند. رفتار پدر و مادر هر گونه که باشد، برای کودکان که از هر نوع رشد عقلی بی بهره اند، الگویی مؤثر خواهد بود تا بتوانند نیکی ها و پلیدی ها را بشناسند. ازاین رو، نقش سازنده پدر و مادر و به ویژه مادر، در تعیین سرنوشت فرزندان، بسیار درخور توجه است.

اسلام، شخصیت آینده کودک را مرهون تربیت و پرورش و مراقبت پدر و مادر می داند. تمام حرکات و سکنات و کردار و گفتار پدر و مادر بر روح حساس و لطیف فرزند تأثیر می گذارد. هر فرزندی نماینده چگونگی سلوک و رفتار پدر و مادرش است. پدر و مادر وظیفه دارند که با کمال دقت، مراقب آینده کودکانشان باشند و مواظب باشند طفل بی گناه که نهادش بر خوبی آفریده شده است، فاسد و بدبخت نگردد. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: «ادّبوا اولادکم فإنکم مسئولون؛ فرزندان خود را تربیت کنید، چه در برابر آنان مسئولیت بزرگی دارید

حضرت زهرا علیهاالسلام که خود، تربیت یافته دامان وحی بود، به خوبی می دانست که در تربیت اسلامی از چگونگی شیر دادن به کودک و نگاه های محبت آمیز مادر و بوسه زدن بر لب های معصوم کودکان گرفته تا تمام حرکات و اعمال و گفتارش، بر روحیه حساس آنها تأثیر می گذارد.

در این تحقیق به بررسی مواردی که در زیر عنوان شده است می پردازیم.

چکیده

مقدمه

نقش اساسی مادر در سعادت و شقاوت نسل

برتری الگوی پرورش

بود.

شیوه های تربیتی حضرت زهرا(س)

اعتقاد به عقیقه

عواطف مادری و نقش آن در تربیت فرزند

توجه به نیازهای کودک

بازی و تحرک

تأثیر شخصیت معنوی مادر بر کودک (وراثت)

تأثیر نام نیکو بر شخصیت فرزند

رفتار و اخلاق عملی

پرورش شخصیت توحیدی

پرورش شخصیت عاطفی

بازی با کودکان، روش مؤثر در تربیت

ارتباط علمی حضرت زهرا با فرزندان

نتیجه گیری

منابع

 


Keywords: حضرت زهرا (س) سعی و کوشش محبت به فرزندان
این برای گرایش های: روانشناسی ‌بالینی، کاربرد دارد. سایر ، را ببینید. همچنین این در گرایش های: کلیه گرایش ها، می تواند کاربرد داشته باشد. [ برچسب: ]