باستان شناسی

معرفی رشته باستان شناسی

باستان شناسی تا یک مقطعی و تقریبا از زمانی که بشر توانست بنویسد، از برخی اطلاعات رشته تاریخ استفاده می کند اما همه آن را به کار نمی گیرد. همچنین یکی از مستندات مهم تاریخ دانان در پژوهش های تاریخی اسناد و نتایج تحقیق است که باستان شناسی و باستان شناسان در اختیار آنها قرار می دهند. در واقع تاریخ مجموع نوشته ها و آثار به جا مانده از گذشتگان را شامل می شود اما رشته باستان شناسی باید خود به دنبال این آثار بگردد.

 باستان شناسی به مطالعه دوره های مختلف از جمله پیش از تاریخ (دوره های پارینه سنگی، میان سنگی و نوسنگی)، دوره تاریخی و دوره اسلامی می پردازد. باستان شناسان با توجه به یافته هایی که در کاوش ها به دست می آید می باید فرهنگ و نحوه زندگی وحتی روابط اجتماعی گذشتگان را تدوین کنند.

باستان شناسی از یك سو مسیر تاریخ را تعیین می كند و از سوی دیگر مادر تاریخ است. روشن كردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و یا مذهبی از اصول اساسی این رشته است. هدف از تحصیل در این رشته، تربیت نیروی متخصص و كارآمد برای بررسی و شناسایی آثار تاریخی و كاوشهای باستان شناسی در مناطق مختلف كشور، همچنین تامین كادرهای تحقیقی، فرهنگی و هنری سازمانی مربوط می باشد.  

باستان شناسی به صورت علمی اطلاعات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مدنی را کشف و استخراج می کند. نتایج حاصل از علم باستان شناسی می تواند در اختیار تاریخ دانان قرار بگیرد.     

 

گروه باستان شناسی پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) در تلاش است تا با ایجاد یک محیط پویا در راستای اشتراک منابع علمی و تجارب باستان شناسی گام بردارد.


تعداد بازدید : 25669


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید