مهندسی نفت

رشته مهندسی نفت

مهندسی نفت کاربرد دانش، فناوری، ریاضیات و اقتصاد در فرایند اکتشاف، استخراج، برآورد مخزن و توسعهٔ نفت، گاز و سایر ترکیبات هیدروکربنی از مخازن زیرزمینی و انتقال آنها به پالایشگاه، صنایع پایین‌دستی و مصرف‌کننده‌است. البته پالایش نفت در حیطۀ صنایع پایین‌دستی صنایع نفت و گاز بوده و در محدودۀ مهندسی شیمی قرار می‌گیرد.

امروزه نفت و محصولات حاصل از آن در همه جنبه های زندگی بشر عمیقا نفوذ کرده و در حال حاضر بشر بدون نفت قادر به ادامه حیات نیست. حیات در کره زمین که مدام در جنب و جوش و حرکت است،‌ بیشترین انرژی جنبشی، گرمایی و شیمیایی خود را از نفت می‌گیرد. در واقع به یاری این ماده حیاتی است که کوچکترین موتور ماشین تا غول‌آساترین ناوگان‌های سنگین به حرکت در می‌آید و هزاران نوع تولیدات و مصنوعات صنایع سنگین و جدید پتروشیمی، کودهای شیمیایی، فرآورده‌های دارویی،‌ پارچه‌ها و الیاف مصنوعی، ‌پلاستیک‌ها،‌ چسب‌ها،‌ فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی و پوشش‌های استحفاظی ساخته می‌شود.

تربیت نیرو انسانی متخصص و کارآمد برای بهره‌برداری درست و بهینه از نفت بسیار ضروری است. به همین منظور مجموعه کارشناسی مهندسی نفت با چهار گرایش اکتشاف نفت، حفاری و استخراج نفت،  بهره‌برداری از منابع نفت و مخازن هیدروکربوری جهت تربیت مهندسین نفت تشکیل شده است.

·        طراحی تجهیزات برای استخراج نفت و گاز به سودآورترین روش

·        توسعه راه های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها یا بخار به ذخیره های نفتی

·        توسعه برنامه های حفر زمین های نفت خیز و بازیابی نفت و گاز

·        اطمینان یافتن از ارزیابی درست چاه ها

·        استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای شناسایی محل چاه ها و انجام درست عمل حفاری

·        اطمینان یافتن از نصب، بکارگیری و نگهداری درست از تجهیزات

·        همکاری با سایر متخصصان مانند زمین شناسان، مهندسان شیمی و...


پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) تلاش می کند تا با بهره مندی از ظرفیت های اساتید و مهندسین نفت یک محیط پویا برای تبادل علم و تجربه مهندسی نفت فراهم آورد. در ادامه با گرایش های رشته مهندسی نفت بیشتر آشنا می شوید.


تعداد بازدید : 26698


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید