دانلود مقاله ترجمه شده منابع طبیعی، آموزش و توسعه اقتصادی


چطور این مقاله علوم اقتصادی را دانلود کنم؟

فایل انگلیسی این مقاله با شناسه 2009562 رایگان است. ترجمه چکیده این مقاله علوم اقتصادی در همین صفحه قابل مشاهده است. شما می توانید پس از بررسی این دو مورد نسبت به خرید و دانلود مقاله ترجمه شده اقدام نمایید

قیمت :
880,000 ریال
شناسه محصول :
2009562
سال انتشار:
2001
حجم فایل انگلیسی :
153 Kb
حجم فایل فارسی :
3 مگا بایت
نوع فایل های ضمیمه :
pdf+word
کلمه عبور همه فایلها :
www.daneshgahi.com

عنوان فارسي

منابع طبیعی، آموزش و توسعه اقتصادی

عنوان انگليسي

Natural resources, education, and economic development

نویسنده/ناشر/نام مجله

Elsevier, European Economic Review

این مقاله چند صفحه است؟

این مقاله ترجمه شده علوم اقتصادی شامل 12 صفحه انگلیسی به صورت پی دی اف و 16 صفحه متن فارسی به صورت ورد تایپ شده است

چکیده فارسی

چکیده

رشد اقتصادی از سال 1965 تغییر معکوسی را با سهم سرمایه طبیعی در ثروت ملی کشورها داشته است. چهارمسیر اصلی گذار از منابع طبیعی فراوان به توسعه اقتصادی عقب مانده مورد بررسی قرار می گیرند: الف) بیماری هلندی، ب) جستجوی منافع، پ) اعتماد به نفس بیش از حد و ت) نادیده گرفتن آموزش. ثابت شده است که مخارج عمومی تحصیلات و آموزش نسبت به درآمد ملی، سالهای پیش بینی شده برای مدارس دختران و نرخ ورود ناخالص به دبیرستان همگی رابطه معکوسی را با سهم سرمایه طبیعی در ثروت ملی کشورها دارند.  سرمایه طبیعی ظاهرا بر سرمایه انسانی می چربد و بدین ترتیب سرعت توسعه اقتصادی را کند می کند.

اگر ... درآمد نفت بخوبی مدیریت شود، می تواند آموزش دهد، درمان کند و شغل هایی را برای ... مردم بیافریند. ولی نفت شامل هم ریسک ها و هم منافع می شود. کشورهای در حال توسعه به ندرت از پول نفت برای بهبود زندگی اکثریت شهروندان یا تولید رشد اقتصادی پایدار استفاده کرده اند. بیشتر درآمدهای نفت سبب انحرافات فلج کننده اقتصادی شده است و صرف پروژه های پرزرق و برق، سلاح و سفرهای خرید پاریس برای افسران دولت گردیده است.  

 -1مقدمه

در بیشتر کشورهایی که غنی از نفت، مواد معدنی و دیگر منابع طبیعی هستند، رشد اقتصادی در طی این دوره طولانی معمولا کندتر از دیگر کشورهایی است که موهبت های کمتری دارند. مثلا در نیجریه با همه ثروت نفتی اش، سرانه تولید ناخالص ملی امروز بیشار از مقدار آن در زمان استقلال 1960 نیست. تنها نیجریه نیست. از 1965 تا 1998 ، سرانه رشد GNP در ایران و ونزوئلا بطور میانگین 1 درصد در سال، 2- درصد در لیبی، 3- درصد در عراق و کویت و 6- درصد در قطر (1970-1995) بود (برای شش کشور دیگر اوپک به بانک جهانی ، 2000 مراجعه شود). در کل برای اوپک، سرانه GNP درطی 1965-1998 حدود 3/1 درصد کاهش یافت در مقایسه با 2/2 درصد میانگین سرانه رشد در همه کشورهای با درآمد کم و متوسط. شاه فیصل عربستان سعودی (1964-1975) گفت که به ندرت شگفت زده شده است: در یک نسل ما از شترسواری به کادیلاک سواری رسیدیم. به این روشی که ما پول را هدر می دهیم، می ترسم نسل بعد دوباره به شترسواری روی بیاورد…

توسعه اقتصادی رشد اقتصادی :کلمات کلیدی

چکیده انگلیسی

Abstract

Economic growth since 1965 has varied inversely with the share of natural capital in national wealth across countries. Four main channels of transmission from abundant natural resources to stunted economic development are discussed: (a) the Dutch disease, (b) rent seeking, (c) overconfidence, and (d) neglect of education. Public expenditure on education relative to national income, expected years of schooling for girls, and gross secondary-school enrolment are all shown to be inversely related to the share of natural capital in national wealth across countries. Natural capital appears to crowd out human capital, thereby slowing down the pace of economic development.

 

 

Keywords: Natural resources Education Economic growth
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]
 مقاله علوم اقتصادی با ترجمه
کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید