دانلود جزوه حقوق با عنوان حقوق اداری 2 (فایل word)

حقوق اداری همان حقوق اداره است. اداره برای ارائه خدمت نوین(عمومی) یا کالا است. می توانید این جزوه رشته حقوق را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 575,000 ریال
شناسه محصول : 2010475
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1396
تعداد صفحات فارسي : 38
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 133 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : جزوه حقوق با عنوان حقوق اداری 2 (فایل word)

چکیده

حقوق اداری همان حقوق اداره است. اداره برای ارائه خدمت نوین(عمومی) یا کالا است. می توانید این جزوه رشته حقوق را به صورت فایل word دانلود نمایید.

تاریخچه حقوق اداری

دولت¬ها تا مدت های مدیدی بهشان می گفتند.دولت هایی که فقط نظم برقرار می کردند. کم کم دولت های ناظم تغییر شکل دادند و تبدیل شدند به دولت های پاسخگو و دولت های رفاه. در این صورت مبحث خدمت دولت مطرح شد. این خدمت ها را قرار است دولت برای شهروندان از طریق کارمندان انجام دهد. پس دولت مجبور شد یک سری افراد را به عنوان کارمند استخدام کند.

در این حالت سوال پیش می آید که رابطه تحت چه عنوانی است؟ وظایف کارمندان چیست؟ اگر کارمند تخلف کرد چیکار کنیم؟ اگر کارمند خسابرت وارد کرد به کجا مراجعه کنیم؟ در اینجا بود که این موضوع باعث شد رشته ای شکل بگیرد به نام حقوق اداری. در حقیقت حقوق اداری همان حقوق اداره است. اداره برای ارائه خدمت نوین(عمومی) یا کالا است.

خدمت عمومی یا نوین نیازهای عام المنفعه ای است که دولتمردان یک کشور در هر نقطه ای از زمان تصمیم می گیرند با توجه به مقتضیات زمان و امکانات تکنولوژی آن دوره آن خدمت را برآورده کنند. روز به روز خدمت عمومی از گونه ای به گونه ی دیگر تغییر پیدا می کند. کلا در حقوق اداری 2 حول محور کارمند و استخدام و رفتارهای استخدام می باشد.

استخدام :

استخدام حالتی است که یک شخص حقیقی در یکی از وزارتخانه ها یا مؤسسات دولتی به خدمت دولت پذیرفته شود. برای مستخدم دولت بودن صرف اشتغال در وزارت خانه یا مؤسسه دولتی کفایت نمی کند. باید علاوه بر اشتغال در وزارتخانه یا موسسه ی دولتی از طرف دولت و مراجع ذی صلاح پذیرفته شود.

مثلا هر فردی در اداره ای که پشت میز بود لزوماً کارمند دولت نیست.

در حال حاضر در قوانین واژه ای به نام مستخدم ندارم بلکه کارمند داریم. اما در حقوق اداری ما واژه مستخدم جا افتاده است. در سال 1386 واژه کارمند لحاظ شده است.

نتیجه از تعریف استخدام :

اولاً : اشخاص حقوقی نمی توانند به خدمت دولت در بیایند. مثل شرکت .فقط شخص حقیقی می تواند. 

دوماً : همه افرادی که در دولت کار می کنند کارمند نیستند. زیرا دولت علاوه بر کارمندانی که حالت استخدامی دارند کارمند دیگری هم دارند.


Keywords: حقوق اداری استخدام اداره
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Links