دانلود پروژه آماده بررسی اشتباه درمقدار مبیع در حقوق مدنی و حقوق ثبت

نوشته حاضر ضمن بررسی مقررات و آثار هر دو ماده در قوانین جاری و رویه قضائی و رویه عملی ادارات ثبت اسناد ، عدم تعارض و مغایرت مواد مورد اشاره را مورد توجه قرار میدهد.
قیمت : 210,000 ریال
شناسه محصول : 2007807
نویسنده/ناشر/نام مجله : ...
سال انتشار: 1398
تعداد صفحات فارسي : 32
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل :
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : پروژه آماده بررسی اشتباه درمقدار مبیع در حقوق مدنی و حقوق ثبت

چکیده

مقدمه

درخصوص فروش مال به شرط داشتن مقدار معین ، طبیعتاً قانون مدنی به عنوان  قانون مادر، عام و در بر دارنده احکام کلی، مواردی را بیان نموده است . قانونگذار درباب دوم ، در تشریع و بیان اولین عقد معین  یعنی « بیع » پس از ذکر احکام بیع در بحث اول موضوع احکام و شرایط بیع را در مبحث سوم بیان نموده است . مواد 355 و 384 و 385 قانون مدنی در بردارنده احکامی است که علی رغم ارتباط و هماهنگی بین موارد فوق الذکر شايد در ظاهر اشکالاتی را نمایان کند.

 

درخصوص ضمانت اجرای عدم شرایط مندرج در عقد بیع (شرط صفت قراردادی) و ضمانت اجرای فروش مال به شرط داشتن مقدار معین و اینکه چنانچه بیع کمتر از مقدار شروط باشد هماهنگی و اتفاق نظر بیشتری در حقوق موضوعه ایران ، فقه شیعه و برخی از قوانین و حقوق خارجی وجود دارد . اما چنانچه مبیع بیشتر از مقدار مشروط در عقد بیع باشد در حقوق موضوعـه ایـران و نظریات ابرازی فقهـا اختلافاتـی به چشم میخـورد علی  الخصوص  با وضع ماده 149 قانون ثبت در تاریخ 18/10/1351 و الحاق آن به قانون ثبت اسناد و املاک کشور « در مورد اضافه مساحت » نظریات مختلفی توسط علماء و اساتید حقوق ابراز شده است و در کتب و مقالات حقوقی مطالبی بیان شده است که متفاوت به نظر میرسد .

مضافاً اینکه با وضع ماده 149 قانون ثبت در رویه عملی ثبت اسناد و رویه قضائی در بعضی موارد شبهاتی را ایجاد نموده است چراکه ماده 149 قانون ثبت مقرر میدارد « نسبت به ملکی که با مساحت معین مورد معامله قرار گرفته باشد و بعداً معلوم شود اضافه مساحت دارد ذینفع میتواند قیمت اضافی را براساس ارزش مندرج در اولین سند انتقال و سایر هزینه  های قانونی معامله به صندوق ثبت تودیع و تقاضای اصلاح سند خود را بنماید » اما ماده 355 قانون مدنی حکم اضافه مساحت را خیار فسخ برای بایع اعلام نموده است و مقرر میدارد « اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین، فروخته شده باشد و بعداً معلوم شود که بیشتر است بایع میتواند آنرا فسخ کند مگر اینکه در هر دو صورت طرفین به محاسبه زیاده یا نقیصه تراضی نمایند » و حکم اضافه مساحت در فرض ماده 355 و ضمانت اجرای تخلف از شرط صفت قراردادی ، پیدایش خیار فسخ برای بایع خواهد بود که نتیجتاً ذوالخیار و مجاز خواهد بود نسبت به فسخ معامله منعقده اقدام نماید
ولی در فرض ماده 149 الحاقی به قانون ثبت اسناد و املاک حکم اضافه مساحت مورد معامله نه تنها موجب ایجاد و پیدایش خیار فسخ برای بایع نخواهد بود بلکه خریدار مجاز خواهد بود با پرداخت قیمت مقدار اضافی براساس ارزش مندرج در سند انتقال و سایر هزینه های قانونی نسبت به اصلاح سند خود اقدام نماید و معامله منعقده را تحکیم و قوام ببخشد و اضافه مساحت را دریافت نماید.

 

باتوجه به احکام و نتایج و آثار دو ماده فوق اینگونه بنظر میرسد که این دو ماده مغایر و متهافت و متعارض یکدیگر هستند حتی در عمل و رویه ثبتی مشکلاتی برای ادارات ثبت اسناد و املاک کشور بوجود آورده است و مبیّن این گفته ، صدور بخشنامه های متعدد از جانب سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از جمله بندهای 387 و 391 و 392 مجموعه بخشنامه های ثبتی است و صدور آراء متعدد از سوی هیئت های نظارت ثبت استانها و شورای عالی ثبت میباشد.

 

اما با اندک تأمل و تدقیق در مواد فوق الذکر میتوان دریافت که ماده 149 قانون ثبت اسناد  و املاک هیچگونه مغایرت و تعارضی با ماده 355 قانون مدنی ندارد چراکه قانون مدنی در سال 1307 تصویب شده و ماده 149 قانون ثبت در  تاریخ 18/10/1351 به قانون ثبت اسناد و املاک الحاق گردیده است.
واضح و مبرهن است که قانونگذار در هنگام وضع ماده 149 قانون ثبت از وجود ماده 355 قانون مدنی مطلع بوده و با این پیش فرض مبادرت به وضع ماده 149 الحاقی نموده است . بنابراین این دو ماده قابل جمع و تفاهم میباشد و  اعتقاد به تعارض فی مابین مواد فوق الاشعار منتفی خواهد بود هرچند که ممکن است گفته شود « ماده 355 قانون مدنی به وسیله ماده 149 قانون ثبت فسخ شده است»

Keywords: اضافه مساحت مساحت معین ماده 355 قانون مدنی ماده 149 قانون ثبت اسناد اشتباه در مبیع
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Links
ترجمه متون تخصصی
ترجمه انگلیسی به فارسی
ترجمه فارسی به انگلیسی
ارسال سفارش ترجمه جدید

ترجمه متون تخصصی کلیه رشته های دانشگاهی یکی دیگر از خدمات تخصصی پورتال پویان می باشد.
ویرایش مقالات انگلیسی
ویرایش مقاله ISI
ارسال سفارش ویرایش مقاله جدید

ویرایش مقاله انگلیسی و برطرف کردن اشکالات مربوط به زبان انگلیسی مقاله ازجمله اشتباهات گرامری یکی دیگر از خدمات پورتال پویان می باشد.
کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید
آگهی و نیازمندی تخصصی
دعوت به همکاری
تماس با ما
ستارخان - خیابان دهقان - کوچه پارسائیان - پلاک 32 - واحد 7
البرز - نظرآباد - میدان شهدا - خیابان شهدای شمالی - کتاب فروشی پیام نور - روبروری کوچه شهید ترکیان
02144271488
02645366417
09124893953
09124390688
09212827886
info[at]daneshgahi.com