دانلود تحقیق علوم تربیتی با عنوان آيا خانواده در پيشرفت تحصيلی دانش آموزان ديرآموز نقشی دارد؟ (فایل word)

آيا خانواده در پيشرفت تحصيلي دانش آموزان ديرآموز نقشی دارد؟ به نظر شما عمده ترين عوامل موثر در پيشرفت تحصيلی چيست؟ هدف اصلی اين تحقيق شناخت و نقش خانواده و کمک هرچه بيشتر به امر آموزش فرزندان آنهاست. می توانید این تحقیق رشته علوم تربیتی را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 740,000 ریال
شناسه محصول : 2010297
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1398
تعداد صفحات فارسي : 16
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 83 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : تحقیق علوم تربیتی با عنوان آيا خانواده در پيشرفت تحصيلی دانش آموزان ديرآموز نقشی دارد؟ (فایل word)

چکیده

آيا خانواده در پيشرفت تحصيلي دانش آموزان ديرآموز نقشی دارد؟ به نظر شما عمده ترين عوامل موثر در پيشرفت تحصيلی چيست؟ هدف اصلی اين تحقيق شناخت و نقش خانواده و کمک هرچه بيشتر به امر آموزش فرزندان آنهاست. می توانید این تحقیق رشته علوم تربیتی را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

عقب ماندگي ذهني يا به اصطلاح ديگر نارسايي رشد قواي ذهني موضوع تازه و جديدي نيست بلکه در هر دوره و زمان افرادي در اجتماع وجود داشته اند که از نظر فعّاليت هاي ذهني در حد طبيعي نبوده اند. بخصوص از روزي که بشر زندگي اجتماعي را شروع کرده موضوع کساني که به عللي قادر نبودند خود را با اجتماع هماهنگ سازند مطرح بوده است. اجتماع براي مصلحت، تعصب يا سالم سازي بعضي افراد را تحمل کرده، عده اي را محبوس مي ساخت يا به مرگ محکوم مي نمود. از مجموعه مدارک به دست آمده چنين استنباط مي شود که تا قرن هجدهم اين افراد مورد توجه و لطف نبوده و حتي پزشکان از پذيرفتن درمان آنان خودداري مي کردند. (ميلاني نو، 7 ص 23) و زماني تصور مي شود بعضي بچه ها زرنگ و برخي تنبل هستند. همچنين تصور مي شود که بچه هاي زرنگ پرتلاش هستند و ديگران چنين نيستند. هرچه آموزش و پرورش عمومي بيشتر گسترش مي يابد اين اشتباه مشخص تر مي شود. خانواده به عنوان مهمترين گروه اجتماعي که کودک معلول عضوي از آن است، در تحول ساختهاي شناختي اجتماعي و عاطفي کودک نقش بسزايي ايفا مي کند. نقش خانواده در امر آموزش کودکان استثنايي و بخصوص عقب مانده ذهني بسيار خطير و مهم است. براي مثال خانواده اي که کودک عقب مانده ذهني آموزش پذير دارد محتاج اطلاعات و مهارتهاي متفاوتي از خانواده اي که کودک نابينا دارد مي باشد.

بيان مسأله

آيا خانواده در پيشرفت تحصيلي دانش آموزان ديرآموز نقشي دارد؟

نهاد خانواده در مجموعه نهادهاي جامعه از نظر اندازه کوچکترين واحد ولي از نظر اعتبار و اثربخشي والاترين و عظيم ترين نهاد اجتماعي است و بدون ترديد اساس تحول از خانواده آغاز مي شود و بسيار ساده انديشي است که تمام بار سنگين تعليم و تربيت را به دوش مدرسه بيافکنيم و نقش خانواده و کارکردهاي اساسي اين نهاد مقدس را مورد توجه قرار ندهيم کودکان و نوجوانان کشور ما با مشکلات روحي و رواني روبرو هستند و قسمت اعظم اين فشارها به خانواده و والدين و روابط آنها باهم و فرزندان برمي گردد. و اين خانواده ها هستند که در اين زمينه بهترين حلّال مشکلات فرزندانشان هستند و با بينش و درک صحيح است که مي توانند در جهت موفقيت و آگاهي دقيق فرزندانشان را ياري نمايند و قدرت درک خود آنها و مشکلاتشان را داشته باشند.

اهميت و ضرورت تحقيق

زماني تصور مي شود که مدارس به تنهايي مي توانند پاسخگوي تمامي نيازهاي آموزشي و پرورشي دانش آموزان باشند. اما مربيان مدارس و والدين دانش آموزان به اين حقيقت اذعان نمودند که بدون هکاري و همفکري مشترک آنها، پرداختن به فرآيند مستمر تعليم و تربيت نمي توانند به طور مطلوب عملي باشد. بايد ميان نظام ارزشي حاکم بر خانواده و نظامي که در مدرسه حاکم است همراهي و هماهنگي وجود داشته باشد تا بچه ها بتوانند با آرامش خاطر درس بخوانند و به شکوفايي ذهني خود دست يابند. خانواده بايد بستر شکوفايي خلاقيتها و نوآوري ها باشد و خانواده زماني مي تواند نقش خود را در اين زمينه به خوبي ايفا کند که از تعادل برخوردار باشد. پس نخستين و عزيزترين معلمان و راهنمايان ما پدران و مادران هستند و به همين دليل است که گفته مي شود سلامت هر جامعه يا هر نظام و ساختاري که دارد در گرو سلامت خانواده است و سلامت خانواده در گرو مجموعه اي از فعل و انفعالات و روابط و تعاملاتي است که در ميان افراد يک خانواده وجود دارد.

فهرست مطالب

·         مقدمه

·         بيان مسأله

·         اهداف تحقيق

·         اهميت و ضرورت تحقيق

·         فرضيه هاي تحقيق

·         تحقیقات داخلی و خارجی

·         تعاريف

·         تعريف نظري پيشرفت تحصيلي

·         تعريف عملي پيشرفت تحصيلي

·         تعريف نظري ديرآموز

·         تعريف عملي ديرآموز

·         تعريف متغير وابسته

·         تعريف عملي پيشرفت تحصيلي

·         روش تحقيق

·         جامعه آماري

·         نمونه آماري

·         ابزار اندازه گيري

·         روش جمع آوري اطلاعات

·         منابع و ماخذ

Keywords: پیشرفت تحصیلی دانش آموز دیر آموز نقش خانواده
این برای گرایش های: آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی، کاربرد دارد. [ برچسب: ]