دانلود پایان نامه حقوق با عنوان پیشگیری از جرائم جنسی علیه کودکان و نوجوانان (فایل word)

در این پژوهش سعی بر آن است که اقدامات پیشگیرانه و حمایتی قانونگذار در جلوگیری از کودک‌آزاری را مورد بررسی قرار دهیم. می توانید این پژوهش رشته حقوق را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 2,165,000 ریال
شناسه محصول : 2010281
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار:
تعداد صفحات فارسي : 80
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 367 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : پایان نامه حقوق با عنوان پیشگیری از جرائم جنسی علیه کودکان و نوجوانان (فایل word)

چکیده

با اینکه کودکان قشر مهمی از جامعه محسوب می شوند، اما کودک آزاری، به ویژه کودک‌آزاری جنسی به یکی از جدی ترین و شایع¬ترین مشکلات سال های اخیر جوامع تبدیل شده است، به‌گونه‌ای که دولتمردان کشورها را بر آن داشته است تا با این معضل اجتماعی، برخوردِ قانونیِ جدی داشته باشند. کشور ما نیز در این امر مستثنی نبوده و با تدوین قانون حمایت از کودکان و نوجوانان درصدد حمایت کیفری و غیرکیفری از آنان برآمده است. در مورد این قانون باید گفت، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان در سال 1399 به تصویب رسید که با نوآوری¬های زیادی همراه است. از جمله نوآوری¬های این قانون ارائه تدابیر پیشگیرانه¬ی کیفری و غیرکیفری می¬باشد که توسط کنشگران آن اجرا می‌گردد. تدابیر پیشگیرانه غیرکیفری شامل موقعیت‌هایی است که در قانون تحت عنوان «موقعیت مخاطره¬آمیز» از آن یاد می¬شود و چنانچه کودکان و نوجوانان در چنین موقعیتی قرار بگیرند توسط سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها، نیروی انتظامی، وزارت کشور و آموزش ‌و پرورش، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان صدا و سیما مورد حمایت قرار می¬گیرند. تدابیر کیفریِ مدنظر قانون‌گذار، اجرای مجازات علیه متجاوزان جنسیِ کودکان و نوجوانان است که از طریق قوه قضائیه قابلیت اجرا دارد. این پژوهش به صورت تحلیلی – توصیفی ارائه گردیده است که به بررسی تدابیر پیشگیرانه کیفری و غیرکیفری نسبت به جرائم جنسی علیه کودکان و نوجوانان می¬پردازد.

مقدمه

کودک در هر سن و سالی که باشد، نیازهای عاطفی و جسمانی دارد و از او نمی¬توان همچون بزرگسالان انتظار داشت که خود را با دیگران و در مجموع حقوق اجتماعی تطابق دهد. به دلیل همین ضعف، کودکان در جرم¬شناسی و حقوق کیفری همواره موضوع مطالعات و مقررات ویژه¬ای قرار گرفته¬اند؛ چرا که در مقابل بزه¬دیدگی و بزهکاری آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند.  بنابراین، برای دانستن زمینه‌های ارتکاب جرائم علیه کودکان و نوجوانان ابتدا باید مفاهیم اساسی و اصلی پژوهش را مورد بررسی قرار دهیم. بر این اساس، قصد داریم در این مبحث به‌طور خلاصه مفاهیمی همچون کودک، نوجوان و جرائم جنسی را در چند گفتار ارائه نماییم. کودک و حقوق وی، همواره یکی از موضوعات مهم و مؤثر در علم حقوق و جرم‌شناسی بوده است؛ چرا که، کودکان قشری از افراد جامعه هستند که آینده و سرنوشت همان جامعه را در دست خواهند گرفت. بنابراین، توجه به ابعاد مختلف زندگی آن‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. با توجه به عنوان پژوهش حاضر، باید گفت، کودک¬آزاری هرگونه آسیب جسمی یا روحی - روانی، سوءاستفاده جنسی یا بهره¬کشی و عدم رسیدگی به نیازهای افراد زیر هجده سال را شامل می¬شود. در واقع کودک¬آزاری تهدیدی علیه سلامت جسم یا روان، سعادت، رفاه و بهزیستی کودک به شمار می¬رود. یکی از انواع کودک‌آزاری¬، آزار جنسی است که عبارت است از درگیر نمودن کودک در فعالیت جنسی که وی به‌طور کامل آن را درک نمی¬کند و ناتوان از ابراز رضایت آگاهانه است، یا کودک برای انجام آن به لحاظ رشدی آماده نیست و نمی¬تواند به آن رضایت دهد، یا درگیر کردن کودک در فعالیت جنسی که قانون¬ها و تابوهای اجتماعی را نقض می¬کند. آزار جنسی طیف گسترده¬ای از رفتارها را دربرمی‌گیرد. برخی از مصادیق این عمل به شرح ذیل است: اغوا نمودن و یا اجبار کودک به وارد شدن در هرگونه رفتار جنسی غیرقانونی، استفاده و بهره¬کشی از کودک در فحشاء و دیگر رفتارهای جنسی غیرقانونی، استفاده از کودک در تهیه مطالب هرزه¬نگاری و ....  به همین دلیل است که کشورها با تدوین قوانین حمایتی درصدد حمایت از اطفال و مجازات مرتکبان جرائم علیه آن‌ها برآمده¬اند. کشور ما نیز در این راستا به تدوین و تصویب قانون حمایت از کودکان و نوجوانان پرداخته است. با این توضیح که این قانون، قانون نسبتاً جامعی است که به صراحت موضوع اطفال در معرض خطر را در مصادیقی طبق ماده ۳ تحت عنوان موقعیت¬های مخاطره¬آمیز بیان کرده است. همچنین، در مواد مختلفی از آن تدابیر واکنشی نسبت به جرائم علیه اطفال را آورده است. در واقع، قانون‌گذار برای نقض هریک از حقوق کودکان، ضمانت های ‌اجرایی کیفری در نظر گرفته است.

این پایان نامه در پنج فصل ارائه شده است.

فصل اول: کلیات تحقیق

فصل دوم: تعاریف مفاهیم اساسی و زمینه‌های ارتکاب جرائم جنسی علیه کودکان و نوجوانان

فصل سوم: پیشگیری غیرکیفری از جرائم جنسی علیه کودکان و نوجوانان در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان

فصل چهارم: پیشگیری کیفری از جرائم جنسی علیه اطفال و نوجوانان در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان

فصل پنجم: نتیجه‌گیری و پیشنهادها

منابع

 


Keywords: پیشگیری کودک کودک‌آزاری جنسی
این برای گرایش های: حقوق جزا و جرم شناسی، کاربرد دارد. [ برچسب: ]