رياضی

رشته ریاضی

به جرات می توان گفت که بسیاری از علوم پایه و علوم مهندسی پیشرفت خود را مدیون ریاضیات هستند. ریاضیات علم مدل‌دهی به سایر علوم است. یعنی زبان مشترک نظریات علمی سایر علوم ، علم ریاضی بوده و امروزه اگر علمی را نتوان به زبان ریاضی بیان کرد، علم نیست. ریاضیات علم نظم است و موضوع آن یافتن،  توصیف و درک نظمی است که در وضعیت‌های ظاهرا پیچیده‌ نهفته است و ابزارهای اصولی این علم ، مفاهیمی هستند که ما را قادر می‌سازند تا این نظم را توصیف کنیم.

علم ریاضی، قانونمند کردن تجربیات طبیعی است. علوم ریاضیات این تجربیات را دسته‌بندی و قانونمند کرده و همچنین توسعه می‌دهند. ریاضیات بر خلاف تصور برخی افراد یکسری فرمول و قواعد نیست که همیشه و در همه‌جا بتوان از آن استفاده کرد بلکه ریاضیات درست فهمیدن صورت مساله و درست فکر کردن برای رسیدن به جواب است و برای به دست آوردن این توانایی، صبر و پشتکار لازم است تا  بتوان به مدت چندین ساعت در مورد یک مساله ریاضی فکر کرده و در نهایت با ابتکار و خلاقیت آن را حل نمود. ریاضیات علم مدل‌دهی به سایر علوم است. یعنی زبان مشترک نظریات علمی سایر علوم ، علم ریاضی می‌باشد و امروزه اگر علمی را نتوان به زبان ریاضی بیان کرد، علم نمی‌باشد.

در سال های گذشته برای علم ریاضی گرایش های محض و کاربردی قائل می شدند. اما در واقع نمی توان مرز دقیق بین این دو گرایش در نظر گرفت. رئیس اتحادیه بین‌المللی ریاضیدانان جهان در یازدهمین اجلاس آکادمی جهان سوم در تهران عنوان کرد که بهتر است بگوییم ریاضیات و کاربردهای آن، نه اینکه ریاضیات را به محض و کاربردی تفکیک کنیم چرا که به اعتقاد ریاضیدانها هیچ مقوله ریاضی نیست که روزی کاربردی برای آن پیدا نشود.

 

گروه ریاضی پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) تلاش می کند تا یک محیط علمی پویا برای تبادل علوم ریاضی بین اساتید ریاضی و ریاضی دانان فراهم آورد.


تعداد بازدید : 26905


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید