نانوفناوری

واژه نانوفناوری همچون واژه کامپیوتر بسیار فراگیر شده و خیلی ها آن را شنیده اند. اما نانوفناوری چیست؟ نانوفناوری یا نانوتکنولوژی یکی از شاخه های جدید و پر کاربرد علمی در قرن حاضر است. نانوفناوری به فناوری و تحقیق و توسعه در سظح اتم و ملکولها در اندازه هایی در حدود نانومتر گفته می شود.

نانوفناوری به معنی ساخت مواد، وسایل و ابزارهای كاربردی با استفاده از علم میباشد كه اجزاء تشكیل دهنده آنها، در ابعاد نانومتراست. به عبارت دیگر نانوفناوری یعنی فناوری كه در ابعاد نانو عمل می كند. نانوفناوری تنها به معنی کوچک کردن اندازه ذرات نیست، بلکه در ابعاد نانومتری به علت افزایش نسبت اتمهای سطح به اتمهای حجم و اثرات محدودیت کوانتمی، خواص منحصربه فرد و متفاوتی نسبت به مواد توده ای، مشاهده می شود. این خواص متفاوت، کاربردهای متنوعی را به دنبال خواهند داشت.

نانوفناوری یک دانش به شدت میان رشته‌ای است و بسیاری از رشته های دانشگاهی می توانند در مقطع کارشناسی ارشد رشته  نانوفناوری را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

کلیه کارشناسی های علوم پزشکی، کارشناسی مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی برق بیوالکتریک، فیزیک (محض و کاربردی)، شیمی (محض و کاربردی)، زیست شناسی، مهندسی صنایع شیمیایی، مهندسی پزشکی، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی کشاورزی، داروسازی، دکترای عمومی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی، دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی و دکترای پیوسته بیوتکنولوژی از جمله رشته هایی هستند که می توانند در رشته نانوفناوری ادامه تحصیل دهند.
اهمیت نانوفناوری باعث شده است که در چند سال اخیر مقالات و كتاب های بسیار فروانی در زمینه نانوفناوری در موضوعات مختلف به چاپ برسد. چاپ مقالات و كتاب ها در حوزه نانوفناوری نه تنها كاهش نیافته، بلكه رو به افزایش است.


تعداد بازدید : 25529


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید