Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > زبان های خارجی > زبان و ادبیات ارمنی

زبان و ادبیات ارمنی

ضرورت ایجاد رشته زبان و ادبیات ارمنی به دلیل قدمت روابط ایران و ارمنستان و همچنین وجود هموطنان ارمنی از قرنها پیش در ایران، احساس شده است.

هدف از رشته زبان و ادبیات ارمنی تربيت افرادى است که براى تدریس زبان و ادبيات ارمنى به دانش‌آموزان مدارس خاص ارامنه کارآئى کافى داشته باشند. دروس به‌ صورت تئورى است و تعدادى دروس تربيتى نيز براى آموزش فنون معلمى ارائه خواهد شد. مراکز جذب فارغ‌التحصيلان رشته زبان و ادبیات ارمنی در مدارس خاص ارامنه، مؤسسات فرهنگى و مذهبى ارامنه مى‌باشد.

زبان ارمنی یکی از زبانهای هندو اروپایی است که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان رواج دارد. با توجه به اینکه ارمنی ها تاریخی طولانی، بخشی از شاهنشاهی ایران بوده اند، تحت تاثیر فرهنگ ایرانی قرار گرفته اند و درصد بسیار بالایی از واژگان ایرانی، وارد زبان ارمنی شده است. به همین دلیل، زبان شناسان در ابتدا تصور می-کردند که زبان ارمنی یکی از زبان های ایرانی است، ولی با پژوهش های بیشتر به این نتیجه رسیدند که زبان ارمنی یکی از شاخه های مستقل زبان هند و اروپایی است.
زبان ارمنی دو گویش بزرگ اصلی دارد: یکی ارمنی شرقی و دیگری ارمنی غربی. زبان رسمی کشور ارمنستان گویش ارمنی شرقی است.

ارامنه معتقدند که زبان ارمنی، نقش فراوانی در بقای فرهنگ و هویت ملی ارامنه، داشته است. به عقیده آنان، طی قرن ها به دلیل فقدان حاکمیت ملی، تنها، زبان و فرهنگ ارمنی بوده که بقای ملیت ارمنی را تضمین کرده است.


تعداد بازدید : 5188


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید