چاپ

رشته چاپ یکی از رشته های گروه هنر می باشد، البته این رشته بیشتر به سمت صنعت سصنعت چاپ دارای قدمتی طولانی در زندگی بشر است. انتقال هر نوع حرف، نقش و تصویر بر روی یک ماده خاص، در تیراژ بالاتر از یک عدد بطوریکه شکل و فرم انتقال یافته تغیری نکند را چاپ می گویند. چاپ روش های گوناگونی دارد و در سال های اخیر همگام با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات زیادی در آن صورت گرفته است. سيستم هاي چاپ ديجيتالي، دستگاه هاي چاپ با قابليت‌ چاپ مستقيم تصاوير، فناوري چاپ غيرضربه اي، چاپ در زمان نياز و  ...نمونه هایی از این تغییرات می باشند. با توجه به این موارد دیگر نمی توان به روش سنتی در صنعت چاپ آموزش دید و وارد این حوزه شد. مسایل مربوط به حوزه صنعت چاپ باید به صورت حرفه ای و آکادمیک به افراد انتقال داده شود. رشته کارشناسی چاپ با این هدف ایجاد شده است.

در رشته چاپ، دانشجويان با سه مرحله پيش از چاپ، چاپ و پس از چاپ آشنا مي شوند و در نهايت مي توانند يك محتواي گرافيكي يا بصري را بر روي يك محصول فيزيكي پياده سازند. به عبارتی یک متخصص چاپ، در مرحله پیش از چاپ با همکاری طراح، طرح را برای چاپ آماده می کند. در  مرحله چاپ هم عوامل و گزینه های مختلف را بررسی کرده و رعایت می کند تا فرآیند چاپ با بهترین کیفیت و کمترین هزینه انجام گیرد. در مرحله پس از چاپ بر کلیه کارهایی که باید روی مورد چاپ شده صورت گیرد اعم از ورني زني، سلفون كشي، دايكات،‌ برش، قالب‌سازي، طلاكوبي و...، نظارت می کند. داوطلبان رشته چاپ باید به این بخش علاقه مند بوده و شم هنری کافی و دقت زیاد نیز داشته باشند.

دوره کارشناسی چاپ به مجموعه  ای از دانش و مهارت ها اطلاق می شود که دانشجویان با یادگیری آن می توانند امور مربوط به چاپ و پبش از چاپ و بعد از چاپ را به نحو احسن انجام دهند و هدف آن تربیت افرادی است که توانائی لازم جهت همکاری و اجرای صحیح فرآیند و برنامه ریزی جهت تولید یک محصول چاپی را داشته باشند.


تعداد بازدید : 6059


تخمین زمان و هزینه ترجمه، در این قسمت می توانید زمان و هزینه سفارش ترجمه خود را تخمین بزنید

کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
با انتخاب رشته مورد نظر خود می توانید مقالات ترجمه شده آن رو به صورت موضوع بندی شده مشاهده نمایید