دانلود تحقیق الهیات و معارف اسلامی با عنوان شبهات دینی و اعتقادی و پاسخ در مورد توحید و فطرت (فایل word)

در این تحقیق به بررسی شبهات دینی و اعتقادی و پاسخ در مورد توحید و فطرت می پردازیم. می توانید این تحقیق رشته الهیات را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 460,000 ریال
شناسه محصول : 2010546
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار:
تعداد صفحات فارسي : 13
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 43 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : تحقیق الهیات و معارف اسلامی با عنوان شبهات دینی و اعتقادی و پاسخ در مورد توحید و فطرت (فایل word)

چکیده

در این تحقیق به بررسی شبهات دینی و اعتقادی و پاسخ در مورد توحید و فطرت می پردازیم. می توانید این تحقیق رشته الهیات را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

روابط فرد با خود و خدای خود، به آن اندازه با اهمیت است که در قیامت مورد بازپرسی قرار می گیرد. باور ما بر این است که در حوزه روابط فرد با اجتماع، بدون بهره گیری از دین در بسیاری از موارد با مشکل مواجه خواهیم شد. در بسیاری از موارد، برای اصلاح روابط اجتماعی چه در حوزه اخلاقیات و چه معاملات و چه روابط زندگی، سیاسی و مانند آن، صرفا به عقل شخصی نمی توان اتکا کرد. در امور بسیاری تنها وحی است که گره گشای مسایل است.

از بزرگترین نعمت های انسان، نعمت عقل است. یقینا این نکته را هم می پذیرید که افکار، باورها و اعمال انسان ضرورتا باید مطابق با عقل و عقل پسند باشد، از این رو بدون هیچ دلیل بدیهی، نمی توان قضاوت عقل را پشت سر انداخت و به آن بی توجهی کرد. از طرف دیگر، مسلم است که در آموزه ها و معارف عقلانی، تنها اثبات نیست که دلیل می خواهد بلکه انکار این امور نیز باید مستند به براهین و دلایل عقل پسند باشد. تنها انسان های شکاک هستند که برای اثبات یا انکار به دلیل نیاز ندارند که بی تردید شما جزء این دسته از افراد نیستید.

با توجه به این دو مقدمه باید گفت که مسلما وقتی عقل انسان با این حقیقت مواجه می شود که عده ای که خود را پیامبر معرفی می کنند، معارفی نو برای بشر آورده اند از جمله باور به خدا و قیامت و مانند آن و مدعی اند پیروی از آنها و باور به توحید و نبوت و معاد، به سعادت دنیا و آخرت و انکار آنها به شقاوت دنیا و آخرت می انجامد، عقل ضرورتا حکم می کند که حداقل برای دفع ضرر محتمل، باید در این امور تحقیق نمود و در صورت حکم به صحت آنها، به آنها اعتنا پیدا کند.

لذا اعتقاد به خدا و قیامت، مسایل پیش پا افتاده و بی اهمیتی نیستند که بتوان به راحتی از کنارشان گذشت و بدون اعتقاد به هیچ دلیلی آنها را انکار کرد. چنانکه گفته شد به حکم یقینی عقل در این امور هم اثبات نیازمند دلیل است و هم انکار. بنابراین شما حداقل برای این که نزد عقل خود، به خاطر باور به افکاری خاص، موجه باشید، لازم است باورهای خود را مستند به دلایل و براهین محکم عقلی کنید. این کار مستلزم آن است که دلایل عقلی اثبات این آموزه ها را بشنوید، در آنها تأمل کنید و بیاندیشید. آنگاه به نتیجه گیری مستند به حکم عقل برسید که باید به این امور باور داشت یا خیر.


Keywords: شبهات دینی توحید فطرت ائمه دعا
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان علوم انسانی > الهیات و معارف اسلامی > گرایش ها > کلیه گرایش ها > محصولات قابل دانلود کلیه گرایش ها > تحقیق های آماده کلیه گرایش ها > تحقیق الهیات و معارف اسلامی با عنوان شبهات دینی و اعتقادی و پاسخ در مورد توحید و فطرت (فایل word)