دانلود پایان نامه علوم اقتصادی با عنوان ارزیابی هزینه‌های اجتماعی انحصار در صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی ایران با رویکرد کالینگ-مولر و هاربرگر (فایل word)

اندازه هزینه‌های اجتماعی انحصار در صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی ایران چه میزان است؟ آیا هزینه‌های اجتماعی انحصار ر در صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی در طول زمان کاهش یافته است؟ هدف از انجام این تحقیق رشته اقتصاد ارزیابی هزینه‌های اجتماعی انحصار در صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی ایران به روش کالینگ-مولر می باشد. می توانید این پروژه رشته علوم اقتصاد را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 2,045,000 ریال
شناسه محصول : 2010501
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1399
تعداد صفحات فارسي : 74
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 1 Mb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : پایان نامه علوم اقتصادی با عنوان ارزیابی هزینه‌های اجتماعی انحصار در صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی ایران با رویکرد کالینگ-مولر و هاربرگر (فایل word)

چکیده

پس از معرفی روش‌های محاسبه هزینه‌های اجتماعی انحصار در مطالعه حاضر، در این پایان‌نامه با استفاده از داده‌های خام طرح آمارگیری ده نفر کارکن و بیشتر صنایع آیسیک با کد چهار رقمی طی دوره 1390 تا 1396، کاهش در رفاه و یا به عبارت دیگر، هزینه‌های اجتماعی انحصار در بخش صنعت ایران با استفاده از نرم افار ایویوز و اکسل محاسبه گردید. در این مطالعه هدف اصلی ارزیابی هزینه‌های اجتماعی انحصار در صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی ایران با رویکردهای کالینگ-مولر و هاربرگر بوده است. صنایع مورد در این مطالعه، صنعت توليد مواد شيميايي اساسي، توليد كودشيميايي و تركيبات نيتروژن، توليد پلاستيك ولاستيک مصنوعي در شكل نخستين، توليد آفات کش هاو ساير فراورده‌هاي شيميايي مورد استفاده در كشاورزي، توليد انواع رنگ و روغن جلا و پوشش‌هاي مشابه، جوهرچاپ و بتانه، توليد صابون وشوينده ها، ترکيبات تميزکننده وبراق کننده، عطرها ومواد آرايشي، توليد ساير فراورده‌های شيميايي طبقه بندي نشده در جاي ديگر و صنعت توليد الياف مصنوعي بوده است. می توانید این پروژه رشته علوم اقتصاد را به صورت فایل word دانلود نمایید.

ضرورت انجام تحقیق

رقابت  و قدرت انحصاری  از مقوله‌های مهم اقتصادی بخصوص در بخش صنعت هستند که توجه بسیاری از پژوهشگران و نویسندگان این حوزه را به خود جلب کرده است و منجر به تولید محتوا و مطالعات متعددی در این خصوص در کشورهای مختلف و ازجمله ایران شده است. در وضعیت رقابتی تعداد زیادی بنگاه در بازار فعالیت می‌کنند که کالای همگن و مشابهی را تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

مشکل اصلی که در اقتصاد ایران حاکم است بالا بودن حجم فعالیت‌های انحصاری و پایین‌بودن فعالیت‌های رقابتی است که ریشه اصلی و مهم این انحصارات به دخالت بیش از حد دولت و تصدی آن در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های تولیدی در امور اقتصادی کشور برمی‌گردد. اقتصادهایی که بیشتر تمایل به سمت انحصاری شدن دارند، هزینه‌های اجتماعی بیشتری بر جامعه وارد کرده که منجر به کاهش رفاه جامعه و مصرف‌کننده می‌شود. بنابراین چنانچه حجم فعالیت‌های انحصاری کاهش و رقابت ارتقاء یابد، هزینه‌های اجتماعی انحصار کاهش یافته که خود زمینه رشد و رفاه اقتصادی را فراهم خواهد کرد. از آنجائیکه وجه غالب فعالیت‌های اقتصادی در ایران انحصاری است یکی از مسائل مطرح و مهم در این زمینه، هزینه‌های اجتماعی انحصار است. بر این اساس هدف محوری مطالعه حاضر بررسی میزان هزینه‌های اجتماعی وارد شده در جامعه است و در واقع می‌خواهیم ببینیم چه میزان هزینه رفاهی ناشی از چنین ساختاری به جامعه تحمیل شده است.

فهرست مطالب

فصل اول کلیات تحقیق         2

1-1- مقدمه          3

1-2- بیان مسئله و ضرورت انجام تحقیق           3

1-3- اهمیت تحقیق 4

1-4- اهداف تحقیق 5

1-5- فرضیه‌های تحقیق       5

1-6- كاربردهاي متصور از تحقیق      5

1-7- روش اجرای تحقیق      6

1-8- روش و ابزار گرد آوري اطلاعات 6

1-9- تعریف واژگان مهم      6

فصل دوم مبانی نظری و مروری بر ادبیات تحقیق 8

2-1- مقدمه          9

2-2- تعریف قدرت انحصاری 10

2-3- دلایل بروز انحصار     11

2-4- قدرت انحصاری و رفاه اقتصادی  12

2-5- روشهای محاسبه هزینه‌های اجتماعی انحصار           14

2-5-1-روش هاربرگر         15

2-5-2- روش کالینگ – مولر 18

2-6- پیشینه تحقیق 21

فصل سوم روش‌‌شناسی تحقیق 26

3-1- مقدمه          27

3-2- شیوه جمعآوری اطلاعات         27

3-3- آزمون مانایی در دادههای ترکیبی            27

3-3-1- آزمون لین و لوین (LL)             28

3-3-2- آزمون IPS 29

3-4- مدل رگرسیونی داده‌های پانلی      29

3-5- الگوهای پویایی          32

3-5-1- الگوی pool              32

3-5-2- مدل Panel               34

3-5-3- آزمون F لیمر         35

3-5-3-1-آزمون هاسمن       37

فصل چهارم یافته‌های تحقیق   40

4-1- مقدمه          41

4-2- جمع‌آوری داده‌ها و نمونه تحقیق   41

4-3- برآورد الگو و تجزیه و تحلیل      42

فصل پنجم خلاصه، نتیجهگیری و پیشنهادات        53

5-1- مقدمه          54

5-2- نتیجه گیری   55

5-3- پیشنهادات     57

پیوست    58

منابع و مآخذ         64

 

 


Keywords: هزینه‌ اجتماعی انحصار صنعت کالینگ –مولر هاربرگر
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان علوم انسانی > علوم اقتصادی > گرایش ها > کلیه گرایش ها > محصولات قابل دانلود کلیه گرایش ها > پروژه های آماده کلیه گرایش ها > پایان نامه علوم اقتصادی با عنوان ارزیابی هزینه‌های اجتماعی انحصار در صنعت تولید مواد و محصولات شیمیایی ایران با رویکرد کالینگ-مولر و هاربرگر (فایل word)