دانلود تحقیق الهیات و معارف اسلامی با عنوان بررسی و مقایسه حجاب و پوشش در ادیان مختلف (فایل word)

در این تحقیق الهیات به بررسی و مقایسه حجاب در ادیان مختلف پرداخته شده است. می توانید این تحقیق رشته الهیات و معارف اسلامی را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 730,000 ریال
شناسه محصول : 2010456
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار:
تعداد صفحات فارسي : 27
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 70 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : تحقیق الهیات و معارف اسلامی با عنوان بررسی و مقایسه حجاب و پوشش در ادیان مختلف (فایل word)

چکیده

براساس جهان‏بيني اديان الاهي، انسان خليفه خداوند و مركز و محور جهان هستي است. وي عهده‌دار رسالت كسب معرفت، تهذيب نفس و اصلاح جامعه است. و حيات او در جهان آخرت نيز استمرار دارد. علاوه بر حفظ كرامت انسان، استعدادهاي معنوي و عقلاني بشر در پرتو رهيافت‏هاي فطري و هدايت‏هاي وحياني شكوفا مي‌شود. حجاب و پوشش از جمله موضوعاتي است كه رعايت آن موجب حفظ كرامت انسان است. برخي معتقدند پوشش و حجاب، صرفاً نتيجه تعامل فرهنگي بين فرهنگ‌هاست. در نتيجه اديان الاهي در مورد چگونگي حضور زن در برابر نامحرم، قانوني خاص ندارند. از ديدگاه ايشان، آنچه امروز به صورت دستوري شرعي درآمده، مستندي شرعي ندارد. اين تحقیق با رويكرد نظري و اسنادي، به تحقيق درباره صحت و سقم اين نظر پرداخته و مستندات ديني پوشش و حجاب را در چهار دين اسلام، زرتشت، يهود، مسيحيت تبيين و تشريح كرده است. می توانید این تحقیق رشته الهیات و معارف اسلامی را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

حجاب به معناي «پوشاندن بدن زن در برابر نامحرم» از احكام ضروري دين اسلام است. در ديگر اديان الاهي از جمله آيين زرتشت، يهود و مسيحيت نيز، اين حكم با تفاو‌ت‌هايي كم‌و‌بيش وجود دارد. پوشش و عفاف از آن جهت كه امري فطري و براي حيات اجتماعي انسان ضروري است، در اديان و مذاهب الاهي داراي جايگاه خاصي است. همة اديان آسماني، حجاب و پوشش را بر زن واجب و لازم شمرده‏اند و جامعه بشري را به سوي آن فراخوانده‏اند؛ زيرا حيا و لزوم پوشش به طور طبيعي در نهاد زنان به وديعت نهاده شده و احكام و دستورهاي اديان الاهي هماهنگ و همسو با فطرت انساني تشريع شده است. گرچه انتخاب لباس و پوشاك برآيند‌ انديشه و اراده آدمي‌است، ولي بر بينش و اراده انساني نيز تأثير مي‏گذارد و مي‏تواند به عنوان زمينه‏ساز تعالي يا انحطاط فردي و اجتماعي نقش‌آفريني كند. بنا به گواهي متون تاريخي، در بيشتر قريب به اتفاق ملت‏ها و آيين‏هاي جهان، حجاب در بين زنان معمول بوده است. حجاب در طول تاريخ، فرازونشيب‏هاي زيادي را طي كرده و گاهي با اِعمال سليقه حاكمان، تشديد يا تخفيف يافته؛ ولي هيچ‏گاه به‏طور كامل از بين نرفته است. در آيين اسلام، زرتشت، يهود و مسيحيت، حجاب بر زنان امري لازم بوده است. كتاب‏هاي مقدس مذهبي، دستورات و احكام ديني، آداب و مراسم و سيره عملي پيروان اين اديان، بهترين گواه بر اثبات اين مدعاست.

فهرست مطالب

حجاب و پوشش     4

چكيده     4

مقدمه     5

مفهـوم‌شناسي حجاب            6

1.حجاب، به مفهوم مانع و حايل ميان دو چيز است؛          6

2.حجاب به معناي ستر و پوشش         6

پیشینه پوشاک زنان در کشورهای اسلامی          7

سنت در زمان پیامبر اسلام    8

خاستگاه فقهی حجاب           9

احادیث نبوی        12

احادیث متمایل به پوشش بیشتر           13

احادیث متمایل به پوشش کمتر            13

حد پوشش نزد شیعیان          14

حجاب از نظر فقهای پیشین شیعه        15

پوشش و حجاب پس از نبوت زرتشت   16

رابطه حجاب و عفت در آيين زرتشت   17

مستندات فقهي پوشش در آيين زرتشت  18

گونه‌هاي حجاب در زرتشت   19

پوشش وحجاب درآيين يهود   19

مستندات فقهي حجاب و پوشش در آيين يهود       21

حجاب افراطي و تفريطي در يهود       21

گونه‌هاي حجاب در يهود      22

پوشش وحجاب پيش از آيين مسيحيت    23

مستندات فقهي پوشش در آيين مسيحيت 24

افراط در مسيحيت  25

گونه‌هاي پوشش در مسيحيت 25

نتيجه‌گيري           26

منابع      27

 

 

 


Keywords: حجاب پوشش عفاف اسلام زرتشت يهود مسيحيت
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان علوم انسانی > الهیات و معارف اسلامی > گرایش ها > کلیه گرایش ها > محصولات قابل دانلود کلیه گرایش ها > تحقیق های آماده کلیه گرایش ها > تحقیق الهیات و معارف اسلامی با عنوان بررسی و مقایسه حجاب و پوشش در ادیان مختلف (فایل word)