دانلود تحقیق علوم اجتماعی با عنوان خانواده از دیدگاه علم جامعه شناسی و مردم شناسی (فایل word)

خانواده یكی از نهادهای اجتماعی نخستین است كه در اشكال مختلف در هر جامعه‌ای یافت می شود، بنابراین، خانواده به عنوان نهادی اجتماعی، هسته نخستین پیوند اجتماعی انسان را بنیان می‏نهد و با تأمین مجموعه ه‏ای از نیازهای انسانی، عهده دار نقش‏‏ها و كاركردهای ویژه ‏ای است. می توانید این تحقیق رشته جامعه شناسی را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 595,000 ریال
شناسه محصول : 2010450
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار:
تعداد صفحات فارسي : 14
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 63 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : تحقیق علوم اجتماعی با عنوان خانواده از دیدگاه علم جامعه شناسی و مردم شناسی (فایل word)

چکیده

خانواده یكی از نهادهای اجتماعی نخستین است كه در اشكال مختلف در هر جامعه‌ای یافت می شود، بنابراین، خانواده به عنوان نهادی اجتماعی، هسته نخستین پیوند اجتماعی انسان را بنیان می‏نهد و با تأمین مجموعه‏ای از نیازهای انسانی، عهده دار نقش‏‏ها و كاركردهای ویژه ‏ای است. می توانید این تحقیق رشته جامعه شناسی را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

شاید به نظر برسد كه مفهوم «خانواده» از مفاهیم بسیار روشن و همه فهم است، به گونه اى كه عامه مردم، اعم از كوچك و بزرگ و باسواد و بى سواد، همه آن را مى فهمند و نیازى به تعریف آن نیست، ولى آن قدرها هم ساده نیست. وقتى به منابع واژه شناسى مراجعه كنیم، مى بینیم تعاریف گوناگونى از آن ارائه شده و صاحب نظران بر اساس تخصص و نیازشان، هر كدام تعریفى از «خانواده» ارائه داده اند. برخى خانواده را یك سازمان اجتماعى دانسته، بعضى روابط خویشاوندى و همخونى را اساس تشكیل خانواده تلقّى كرده اند; عده اى دیگر عامل اقتصادى، و گروهى نیز عوامل روانى و جنسى را سبب پیدایش آن قلمداد كرده اند.2 به هر صورت، همان گونه كه از منابع دیگر هم برمى آید، منظور از «خانواده» در این گفتار، مجموعه اى از افرادى است كه یكجا در كنار هم زندگى مى كنند و معیار همزیستى و همبستگى آن ها دو چیز است: قرابت یا زوجیت.3 بنابراین، خانواده هاى والدینى، تك والدینى یا بدون والدین یا برادران و خواهرانى كه با هم زندگى مى كنند نیز مشمول این بحث خواهند بود.

امروزه مطالعه خانواده به عنوان یك نهاد اجتماعی و سلول اصلی جامعه و یا كوچكترین و قدیمی ترین واحد بنیادی جامعه مورد توجه بسیاری از جامعه شناسان و مردم شناسان و روانشناسان اجتماعی است و خصوصاً این توجه معطوف تغییراتی است كه در ارتباط با گسترش صنعت و رشد شهرنشینی در ابعاد و زمینه های خانواده پدید آمده است. و تحت فشارهای بسیار زیادی قرار گرفته است.

در جامعه شناسی، خانواده به عنوان یك نهاد اصلی اجتماعی دارای حیات ویژه ای است كه با روش علمی مورد مطالعه قرار می گیرد و چگونگی پیدایی خانواده و تطور دگرگونی های آن در طول تاریخ تبیین می گردد خصوصاً كه در جامعه ای امروز خانواده دچار دستخوش تغییرات ناهماهنگی قرار گرفته و به تدریج شكل و هیئت قدیمی خود را از دست می دهد و به گونه ای جدیدی تطور می یابد، در نتیجه در كاركردهای خانواده تغییراتی ناهماهنگ با تغییرات ساختی آن پدید آمده است. روابط درون خانواده، روابط میان زن و شوهر و روابط دختران و پسران و فرزندان و والدین، تحت تأثیر شرایط اجتماعی جامعه قرار گرفته و در آن دگرگونی هایی پدید آمده است.

در این تحقیق رشته جامعه شناسی به بررسی مواردی که در زیر عنوان شده است می پردازیم.

مقدمه

جامعه شناسی خانواده

تعریف خانواده

خاستگاه خانواده

جایگاه واهمیت خانواده

تعریف مفهوم ازدواج

اشكال همسر گزینی


Keywords: خانواده ازدواج جامعه شناسی مردم شناسی
این برای گرایش های: مردم شناسی، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان علوم انسانی > علوم اجتماعی > گرایش ها > مردم شناسی > محصولات قابل دانلود مردم شناسی > تحقیق های آماده مردم شناسی > تحقیق علوم اجتماعی با عنوان خانواده از دیدگاه علم جامعه شناسی و مردم شناسی (فایل word)