دانلود پایان نامه تاریخ با عنوان بررسی نقش سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زنان در دوران بنی امیه (فایل word)

ظهور اسلام چه تاثیری بر جایگاه زن در جامعه عرب برجای نهاد؟ وضعیت سیاسی واجتماعی زنان در عصر بنی سفیان چگونه بود ؟ آیا زنان نقشی جزئی یا اثر گذار در جنبه های سیاسی,اجتماعی یا فرهنگی دردوران بنی امیه داشته اند؟ هدف از انجام این پژوهش بررسی جایگاه خانواده و زن مسلمان در عصر اموی و همچنین تبیین شرایط سیاسی , اجتماعی و فرهنگی زنان مسلمان در عصر اموی می باشد. می توانید این پژوهش رشته تاریخ را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 825,000 ریال
شناسه محصول : 2010240
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1393
تعداد صفحات فارسي : 90
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 274 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : پایان نامه تاریخ با عنوان بررسی نقش سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زنان در دوران بنی امیه (فایل word)

چکیده

خانواده و زن در عصر جاهلی فاقد هرگونه ارزش و احترام بود مرد جاهلی با زنده به گور کردن دختران خود سعی می کرد خود را از نکبت دختر دار شدن رها نماید. با طلوع خورشید اسلام بار دیگر زن مورد توجه قرار گرفت و او به عنوان موجودی انسان ساز از کرامت و بزرگی برخوردار گردید. ولی با رحلت پیامبر (ص) و عدم پذیرش جامعه به امامت و رهبری علی (ع) انحرافات در جامعه شروع به رشد و نمو نمودند تا این که با حکومت معاویه که به روش سلاطین و پادشاهان زندگی می کرد. جامعه هر چه بیشتر از اسلام اصیل دور گشت. اگر چه معاویه ظاهر اسلام را رعایت می کرد امّا در دوران یزید, حتی در ظاهر هم قوانین اسلام رعایت نمی شد. در این دوران فساد و اباحی گری در جامعه رایج شد تا این که در شاخه مروانی حکومت بنی امیه زن مسلمان هر چه بیشتر از اصل و کرامت انسانی خود دور شد و بنی مروان با اشاعه فساد و اباحی گری در جامعه هر چه بیشتر زن را مورد ظلم و ستم قرار دادند. در همین دوران سیاه بنی امیه پرورش یافتگان مکتب اهل بیت با تمام توان از جایگاه زن و حریم جامعه و عفاف و حجاب دفاع کردند و کسانی چون حضرت فاطمه زهرا(س) و زینب کبری سرآمد الگوی زنان عالم در تمام دورانها می باشند. می توانید این پژوهش رشته تاریخ را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

در عصر جاهلیت زنان دچار بی مهری و ظلم و ستم قرارداشتند با بعثت پیامبر (ص) , وتعالیم انسان ساز اسلام زن بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و از جایگاه والا و با کرامتی برخوردار گردید و ارزش انسان نه به جنسیت بلکه به تقوی و پرهیزگاری قرار گرفت در راه گسترش اسلام زنان نیز نقش قابل توجهی ایفا نمودند. از جمله حضرت خدیجه (س) همسر گرامی پیامبر در راه اسلام از هیچ فداکاری دریغ ننمود و زحمات بسیاری در این راه متحمل شد او که یکی از ثروتمندان عرب به شمار می رفت تمام ثروت خود را در راه گسترش اسلام هزینه نمود.نقش زنان درصدر اسلام بسیار برجسته می باشد آنان همپای مردان در این راه زحمات بسیاری کشیدند. حتی در جنگهای پیامبر حضور به هم رساندند و در جایی که لازم بود حتی از جان پیامبر (ص) دفاع نمودند . امّا با رحلت پیامبر و دور شدن امّت از تعالیم بزرگ اسلام و ماجرای سقیفه وبرگزیده شدن خلفای سه گانه بخصوص در دوران عثمان حاکمان و مردم هرچه بیشتر از اسلام اصیل فاصله گرفتند با انتخاب حضرت علی (ع) و تلاشهای بسیاری آن حضرت برای برگشت به سیره نبوی نمود ولی جامعه اسلامی تحمل عدالت علی (ع) را نداشت و سرانجام با شهادت آن حضرت و عدم تمکین جامعه به امامت حسن بن علی(ع) زمینه برای ایجاد حکومت اموی بدست معاویه فراهم گردید و معاویه توانست با سه عامل زر, زور , تزویر حکومت را بدست بگیرد و حکومت را در میان خاندان خود موروثی کند

دردوران بنی امیه زن بار دیگر سقوط نمود و بعنوان وسیله ای در راه لذّت خلفای سفیانی و مروانی و رواج فساد در جامعه گردید.تا به این وسیله با سرگرم کردن جامعه به امور لهو ولعب از ایجاد وگسترش انقلاب ها وقیام ها بر ضد حکومت اموی جلو گیری نماید. دوران حکومت اموی یادآور عصر جاهلیت به ویژه درباره زنان می باشد و این پژوهش به جایگاه زن در این دوران پرداخته است.

بیان مسئله

خانواده و زن در عصر جاهلی فاقد هرگونه ارزش والای انسانی بود و اسلام به زن مسلمان کرامت بخشید پیامبر (ص) با سیرة عملی خود جایگاه زن را آنقدر بالا برد که جعفر بن محمّد (ص) در حدیثی فرمودند فاطمه (ع) حجت خدای ما و ما حجت خدا بر شماییم. در عصر اموی هر چند زنان بزرگی چون حضرت زینب , ام کلثوم و ... اسوة صبر ومجاهدت در راه خدا شدند ولی جامعه اسلامی در اثر حکومت فاسدو نالایق بنی امیه به سنت های عصر جاهلی برگشت و این عصر یادآور ایام العرب و تفاخرات قبیله ای در شعر و ادبیات , زنبارگی , بی توجهی به ارزشهای اخلاقی و ... گردید. بر اساس شعار «الناس علی دین ملوکهم » نهاد خانواده و زن نیز در عصر نباید از جایگاه خوبی برخوردار بوده باشد . این پژوهش در پی آن است که به تبین جایگاه زن مسلمان در این عصر بپردازد و نقش او را در ابعاد سیاسی ,اجتماعی و فرهنگی بررسی نماید.

ساماندهی تحقیق

تحقیق مورد نظر در 6 فصل ساماندهی شد که فصل اول کلیات تحقیق در فصل دوم بررسی سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زن در دوران جاهلیت و فصل سوم ظهور اسلام و تاثیر آن بر جایگاه زن فصل چهارم بررسی جایگاه زن در دوران خلفای راشدین فصل پنجم بررسی نقش سیاسی و اجتماعی وفرهنگی زنان در دوران سفیانی و فصل ششم بررسی نقش سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زنان در دوران بنی مروان می باشد.

فهرست مطالب

چکیده     1

فصل اول:کلیات     2

مقدمه     3

1-1- بیان مسئله    5

2-1- اهداف تحقیق 5

3-1- سوالات تحقیق           5

4-1- فرضیه های تحقیق      5

5-1- پيشينيه تحقيق            6

6-1- شیوه تحقیق   6

7-1- مشکلات کار 6

8-1- ساماندهی تحقیق         7

فصل دوم:موقعیت اجتماعی وفرهنگی زن درروزگارجاهلیت           8

1-2- موقعیت زن درروزگارجاهلیّت    9

2-2- زنده به گورکردن دختران دردوره جاهلیّت  10

3-2- خانواده وازدواج درجاهلیت        11

4-2- فساداخلاقی درجاهلیّت  13

فصل سوم:ظهوراسلام وتاثیرآن بر جایگاه زن     15

1-3- بعثت          16

2-3- جایگاه زن درقرآن کریم            18

3-3- نقش حضرت خدیجه (س) درپیشرفت وگسترش اسلام 19

4-3-‌نقش حضرت فاطمه (س) در دفاع از پيغمبر             21

5-3- هجرت پیامبربه مدینه   23

6-3-پیامبراعظم وتاسیس دولت درمدینه            25

7-3- نقش حضرت فاطمه (س) پس ازهجرت به مدینه دریاری پیامبر (ص)     27

8-3-موقعیت اجتماعی زنان درمدینه    28

فصل چهارم :بررسی جایگاه زن دردوران خلفای راشدین    30

1-4- نقش حضرت فاطمه (س) درحمایت ازولایت           31

2-4- بخشی ازخطابه حضرت زهرا (س) درموردغصب فدک          33

3-4- مواضع همسران پیامبر (ص) درحکومت حضرت علی (ع)     37

4-4- نقش عایشه دردوران حکومت خلفای راشدین           40

5-4- نقش عایشه درایجادجنگ جمل     41

فصل پنجم:بررسی  نقش سیاسی واجتماعی وفرهنگی زنان دردوران بنی سفیان 44

1-5- علل روی کارآمدن معاویه         45

2-5-ویژگیهای حکومت معاویه          47

3-5- چگونگی به حکومت رسیدن یزیدبن معاویه            50

4-5-  فسادوشرابخوارگی خلفای  بني سفیان       53

5-5-بررسي نقش برخي از زنان در حادثه كربلا 54

6-5-  خلافت معاويه بن يزيد             62

فصل ششم :بررسي نقش سياسي و اجتماعي و فرهنگي زنان در دروان بني مروان         64

1-6-اوضاع سیاسی عصرمروانی       65

2-6- حجاج وزنان زندانی     69

3-6- نقش زنان درقدرت      71

4-6- تجمل گرایی وفساداخلاقی دردربارخلفای مروانی      73

5-6- رواج غنا و ساز و آواز در دربار خلفاي مرواني       75

6-6- زنان آوازه خوان وموقعيت آنان در دربار و جامعه    78

7-6-  علل سقوط بني اميه    80

نتیجه گیری          84

فهرست منابع ومآخذ            87

چكيده انگليسي       90

Keywords: زن بنی امیه جاهلیت بنی مروان
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. همچنین این در گرایش های: کلیه گرایش ها، می تواند کاربرد داشته باشد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان علوم انسانی > الهیات و معارف اسلامی > گرایش ها > کلیه گرایش ها > محصولات قابل دانلود کلیه گرایش ها > پروژه های آماده کلیه گرایش ها > پایان نامه تاریخ با عنوان بررسی نقش سیاسی و اجتماعی و فرهنگی زنان در دوران بنی امیه (فایل word)