دانلود پایان نامه مدیریت با عنوان بررسی ویژگی های شغلی کارکنان ادارات کل ورزش جوانان استان کهگیلویه و بویر احمد بر اساس مدل JCM (فایل word)

سوال اصلی این پژوهش مدیریت این است که آیا ویژگی های شغلی در بهبود رفتارهای کاری کارکنان و نقش آن در سایر مسائل کاری موثر واقع خواهد شد؟ همچنین آیا بین برخی از ویژگی های جمعیت شناختی با قابلیت های ویژگی های شغلی تفاوتی وجود دارد؟ اهداف این پژوهش تعیین ویژگی های شغلی کارکنان ادارات کل ورزش و جوانان استان کهگیلویه وبویراحمد براساس مدل JCM، تعیین تفاوت میانگین ها در عامل استقلال، تعیین تفاوت میانگین ها در عامل بازخورد، اولویت بندی عوامل پنج گانه ویژگی های شغلی می باشد. می توانید این پژوهش رشته مدیریت را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 580,000 ریال
شناسه محصول : 2010162
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1393
تعداد صفحات فارسي : 100
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 1 Mb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : پایان نامه مدیریت با عنوان بررسی ویژگی های شغلی کارکنان ادارات کل ورزش جوانان استان کهگیلویه و بویر احمد بر اساس مدل JCM (فایل word)

چکیده

پژوهش حاضر از نوع تحقیقات توصیفی از نوع پیمایشی بوده و از لحاظ هدف یک تحقیق کاربردی است. جامعه آماری پژوهش شامل کلیه کارشناسان ادارات کل ورزش و جوانان استان گهکیلویه و بویراحمد بود که به علت محدود بودن جامعه تمامی آنها به عنوان نمونه انتخاب شدندN=n=112. پرسشنامه سنجش قابلیت¬های ویژگی های شغلی که توسط هاکمن و اولدهام در سال (1979) تهيه و تدوين شده است، و در سال 1390 روایی  آن  توسط دهقان تایید شده، مورد استفاده قرار گرفت. پایایی آن نیز در تحقیق حاضر 0.87 بدست آمد.

یافته ها: بر اساس نتایج تمامی عوامل ویژگی های شغلی از نظر کارشناسان از اهمیت قابل قبولی برخوردار بودند و در بین این عوامل، بترتیب بازخورد، اهمیت، هویت وظیفه، استقلال و تنوع وظیفه در اولویت اهمیت قرار داشتند. همچنین تفاوت معني‌داري بين ویژگی های شغلی بر اساس سطح تحصیلات در کارکنان اداره کل ورزش استان وجود ندارد اما بين گروه با سابقه کاری 8 الی 14 سال با 15 الی 21 سال و 21 سال به بالا تفاوت معني‌داري وجود دارد.

بحث و نتیجه گیری: بهره گیری از افراد متخصص در بخش مختلف اداره، ضمن انعطاف بخشی به فضای کاری، فراهم کردن محیطی که افراد احساس تعهد و پایبندی بیشتری به سازمان داشته باشند، فراهم کردن فرصت های زیاد برای رشد و پیشرفت، ترویج استقلال و آزادی عمل، دستیابی به انگیزه کاری بالا باعث دستیابی به شغلی شورانگیز، رسا و متنوع خواهد شد. می توانید این پژوهش رشته مدیریت را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

یک سازمان به منظور برتری یافتن سایر سازمان¬ها باید منابع انسانی را توسعه داده و میزان اطلاعات و دانش در دسترس را افزایش دهد. کارکنان با توجه به میزان برخورداری از دانش خود، منابع بسیار ارزشمندی برای سازمان¬ها هستند که باید مدیریت شده و توسعه داده شوند. از این رو منابع انسانی در طول چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است چرا که این موضوع فرایندی است پویا که سازمان را قادر می-سازد تا به سرعت با تغییرات سازگاری یابد این فرایند شامل تولید دانش جدید، مهارتها و رفتار می¬شود.

امروزه روش¬های قدیمی اداره سازمان¬ها، پاسخگوی تغییرات سریع محیط اطراف نیستند. رشته مدیریت در سراسر دنیا شاهد تغییرات پردامنه و زیربنایی شده است و از شیوه¬ سنتی بیرون آمده و متحول شده و همه اعضای سازمان را در امور جاری مشارکت داده است. این تغییر باعث شده است که شکل¬های جدیدی از سازمان همانند سازمان مجازی، سازمان تخصصی، سازمان افقی و ... به¬وجود آید. با بررسی تاریخی روند بوجود آمدن شرکت¬ها و سازمان¬های بزرگ در دهه¬های گذشته درمی¬یابیم این شرکت¬ها و سازمان¬ها به علت عدم تطابق خود با روند تحولات اجتماعی و جهانی، همانند دایناسورهایی که تطابق¬پذیری با محیط را از دست داده¬ و محکوم به فنا شدند، دیگر کارایی لازم را در عرصه رقابتی ندارند.

از آنجایی که ورزش در کشور¬ما در حال تحول و رو به توسعه است، ویژگی های شغل می¬تواند زمینه¬های مناسبی جهت  فعالیت¬های خلاقانه در کنار ورزش میسر سازد. بنابراین از آنجایی که تربیت بدنی و ورزش به عنوان عرصه¬ای گسترده در جامعه، زمینه¬های فراوانی از اشتغال را در دل خود دارد، با توجه به نقش و اهمیت ویژگی های شغلی در توسعه هر چه بهتر طراحی مشاغل در ادارات کل ورزش و جوانان سعی بر آن است تا با بررسی جایگاه ویژگی های شغلی  گامی در این راستا برداشته شود.

بیان مسأله

سازمان های امروز توان اصلی قدرت رقابتی خود را از نیروی انسانی ماهر و واجد شرایط اخذ می کنند و کارکنان علاقمند و دارای انگیزه ،سرمایه اصلی سازمان محسوب می شوند.دیدگاه مدیریتی جدید بر این نظرند که سازمان حتی در صورت برخورداری از ظرفیت های مادی و امکانات سخت افزاری فراوان،در صورت عدم بهره مندی از نیروی انسانی مناسب و کار آمد،توانمندی لازم برای تولید و ارایه خدمات در سطح قابل رقابت با سازمانهای موفق را نخواهد داشت.

بهره وری نیرو ی انسانی در سازمان به عوامل مختلفی وابسته است که یکی از این عوامل ویژگی های شغلی می باشد که عبارتست از مجموعه خصوصیات و ویژگی های که  کارکنان  در یک شغل داشته باشند(میر سپاسی،1380).به عبارت دیگر یکی کردن محتوای کار (وظایف، روابط، رفتارها و کارکردها، مسئولیت ها)و کیفیت مورد نیاز انجام کار رای هر شغل به گونه ای که نیازها کارکنان براورده شود.

صاحب نظران معتقدند که هر چه شغلی از نظر ویژگی ها غنی تر باشد کارکنان احساس بهتری نسبت به کار خود دارند و با انگیزه بالاتری کار می کنند(عباسپور،1382).برعکس اگر کارکنان تعریف درست و نظامندی از شغل خود نداشته باشند نارضایتی بیشتر شده و خلاقیت به کمترین حد ممکن می رسد.

جایگاه ویژگی های شغلی با برخورداری مولفه¬هایی نظیر، تنوع مهارت، هويت وظيفه ، اهميت وظيفه، اختيار و بازخورد در ادارات  کل تربیت بدنی استان که به عنوان نهاد¬های اصلی ورزش در کشور ایران می-باشند و با توجه به نقشی که در اشتغال¬زایی و ایجاد سطح ارتقاء سلامت جامعه دارد، اهمیت بسزایی پیدا می¬کند. با این وجود تاکنون هیچ پژوهشی در زمینه بررسی ویژگی های شغلی ( در سازمان¬های ورزشی ) در داخل کشور اجرا نشده است. لذا سوال اصلی پژوهش حاضر این است که آیا ویژگی های شغلی در بهبود رفتارهای کاری کارکنان و نقش آن در سایر مسائل کاری موثر واقع خواهد شد؟ همچنین آیا بین برخی از ویژگی های جمعیت شناختی با قابلیت های ویژگی های شغلی تفاوتی وجود دارد؟

ضرورت پژوهش                                       

تغییر و تحولات دنیای پرشتاب کنونی در عرصه¬های علمی و فنی و چالش¬های پی¬در¬پی نظام اقتصادی- اجتماعی، کاهش ذخایر زیرزمینی و افزایش فقر و بیکاری موجبات توجه عمیق¬تر سیاست¬گزاران و اندیشمندان را به مفهوم کارآفرینی فراهم کرده است، تا آنجایی که آخرین الگوی توسعه را مبتنی بر کارآفرینی قلمداد کرده¬اند ( احمدپور دریانی، 1386).

يكي از مسائلي كه در هر سازمان از اهميت بالايي برخوردار است ویژگی های  كاركنان در واحدهاي مختلف‌ (خدماتي، صنعتي و توليدي) مي باشد و عملكرد اين افراد در مسير پيشرفت فعلي به آينده آن جامعه نقش حياتي ايفا مي¬كند با توجه به اينكه طبيعت ویژگی های  كاركنان در يك سازمان و نيازمنديهاي شغل، اهداف و ماموريت¬هاي سازمان و باورهاي موجود سازمان  به رفتارها و خصوصیات روان شناختی و ویژگی های شغلی این افراد در سطح سازمان افراد   لازم است که این خصوصیات و ویژگیها شناخته شود و در عین حال چگونگی ارتباط انها با به نوع شغل ،کارکنان ، مشتری (ارباب رجوع) و ...... افراد مورد تحقیق قرار گيرد.

از جمله این ویژگیها می توان به ویژگی های شغلی ونیز میزان توجه انها به بهره گیری از دانستن این ویژگی ها  اشاره کرد بر همین اساس پژوهش حاضر به دنبال بررسی ویژگی های شغلی  کارکنان ادارات کل ورزش و جوانان استان کهگیلویه وبویراحمد می باشد.

 در نتیجه انجام این پژوهش برای ارتقاء هر چه بهتر مدیریت مدیران سازمان¬های ورزشی و توسعه مسير پيشرفت کارآمد در ادارات و نهاد¬های ورزشی کشور ضرورت پیدا می¬کند.

فهرست مطالب

فصل اول : مقدمه و معرفی

مقدمه     1

بیان مسأله            3

اهمیت و ضرورت پژوهش   6

اهداف پژوهش      7

هدف کلی 7

اهداف اختصاصی  7

محدودیت های پژوهش        8

الف) حدود           8

ب) محدودیت        8

تعریف مفاهیم و واژه های پژوهش      9

فصل دوم : مبانی نظری و پیشینه پژوهش

زیربنای نظری      2

مطالعه و بررسی تشخیص شغل          2

ویژگی های شغلی  3

نظریه اسناد به ضرورت های کار       5

الگوی پردازش اطلاعات اجتماعی:      7

نظریه هاکمن و اولدهام        8

الگوی ویژگی های شغلی JCM))        11

مولفه های ویژگی های شغلی 14

الف- تنوع مهارت ها           15

ب- هویت وظیفه   15

ج- اهمیت وظیفه    15

د- استقلال و آزادی در عمل  16

ه- بازخورد           16

پیشینه پژوهش      18

نتيجه گيري از تحقيقات انجام شده:       23

 

فصل سوم : روش¬شناسی پژوهش

روش اجراي پژوهش           26

جامعه و نمونه آماری  و روش نمونه گیری       26

تعاریف عملیاتی متغیرهای پژوهش      26

جمع آوری داده ها  28

روايي و پايايي ابزار اندازه گيري (پرسشنامه ها) 28

الف ) روایی صوری و محتوایی ابزار اندازه گيري :        28

ب)پايايي ابزار اندازه گيري:  29

فصل چهارم : یافته های پژوهش

توصيف ويژگي هاي فردي آزمودني هاي پژوهش            32

توصیف ابعاد سازنده متغیر های تحقیق 38

بررسی نرمال بودن توزیع متغیرها      45

آمار استنباطی       46

فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری

بحث و نتیجه گیری            58

حدود      66

محدودیت 66

پیشنهادهای تحقیق  67

پیشنهادات برخاسته از یافته های تحقیق 67

پیشنهادهایی برای تحقیقات آینده          68

منابع      70

 

 

 

 

Keywords: رفتار سازمانی ویژگی های شغلی وظیفه و اداره کل ورزش و جوانان مدل JCM
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. همچنین این در گرایش های: کلیه گرایش ها، می تواند کاربرد داشته باشد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Links