دانلود پایان نامه مهندسی نرم افزار با عنوان پیش بینی قیمت سهام در بورس ایران با استفاده از الگوریتم خفاش (فایل word)

هدف از این پژوهش مهندسی نرم افزار پیش بینی قیمت سهام در بورس ایران می باشد. پيش بيني بازار بورس يكي از فرآيندهاي بسيار پيچيده است كه به دانش فرد خبره نياز دارد. بسياري از مدل هاي رياضي و تحليلي مرسوم به علت غير خطي بودن اين بازارها كارايي لازم را ندارند. الگوریتم های فراابتکاری که معمولاً الهام گرفته شده از طبیعت و فرايندهای فيزيكی می باشند، در حال حاضر به عنوان یکی از روش های قدرتمند برای حل بسیاری از مسائل بهینه سازی پیچیده به کار برده می شوند. ما در این تحقیق از الگوریتم متاهیوریستیک جدیدی به نام الگوریتم خفاش استفاده خواهیم کرد که برگرفته از خصوصیات ردیابی خفاش های کوچک در جستجوی شکار می باشد. می توانید این پژوهش رشته کامپیوتر را به صورت فایل word دانلود نمایید.
قیمت : 1,910,000 ریال
شناسه محصول : 2008849
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1395
تعداد صفحات فارسي : 80
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل : 550 Kb
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : پایان نامه مهندسی نرم افزار با عنوان پیش بینی قیمت سهام در بورس ایران با استفاده از الگوریتم خفاش (فایل word)

چکیده

پيش بيني بازار بورس يكي از فرآيندهاي بسيار پيچيده است كه به دانش فرد خبره نياز دارد. بسياري از مدل هاي رياضي و تحليلي مرسوم به علت غير خطي بودن اين بازارها كارايي لازم را ندارند. الگوریتم های فراابتکاری که معمولاً الهام گرفته شده از طبیعت و فرايندهای فيزيكی می باشند، در حال حاضر به عنوان یکی از روش های قدرتمند برای حل بسیاری از مسائل بهینه سازی پیچیده به کار برده می شوند. ما در این تحقیق از الگوریتم متاهیوریستیک جدیدی به نام الگوریتم خفاش استفاده خواهیم کرد که برگرفته از خصوصیات ردیابی خفاش های کوچک در جستجوی شکار می باشد. می توانید این پژوهش رشته کامپیوتر را به صورت فایل word دانلود نمایید.

مقدمه

دستیابی به رشد اقتصادی و ایجاد انگیزه جهت سرمایه گذاری زمانی دریک کشورتسریع می شود که آن کشور دارای بازارهای سرمایه فعال و قابل اعتماد باشد وجود بازارهای بورس فعال همواره سرمایه گذاران متعددی را به تکاپو واداشته و جریان سرمایه و منابع مالی را به بخشهای مولد تسریع می نماید.

پیش بینی و مدل سازی فرایندهای اقتصادی یکی از زمینه های مورد علاقه پژوهشگران حوزه اقتصاد هم می باشد این کار به کمک استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی ما را به سمت افق های جدیدی رهنمون ساخته است.از تکنیکهای حل این مساله و بطور خاص مسائل پیش بینی بورس، الگوریتم های مبتنی بر شبکه های عصبی مصنوعی (ANN) و همچنین الگوریتم های مبتنی بر هوش جمعی می باشد.

امروزه سرمایه گذاری در بورس بخش مهمی از اقتصاد کشور را تشکیل می دهد به همین دلیل پیش بینی قیمت سهام برای سهام داران از اهمیت خاصی برخوردار است تا بتوانند بالاترین بازده را از سرمایه گذاری خود کسب کنند.از سوی دیگر شاخص قیمت سهام نشان دهنده وضعیت کلی بازار سهام است و می تواند به پیش بینی سهامداران جهت سرمایه گذاری کمک کند. تغییرات قیمت سهام یکی از مهم ترین موضوعات مورد توجه هر سرمایه گذار است.به همین دلیل پیش بینی قیمت سهام برای سهامداران از اهمیت بالایی برخوردار است تا بتوانند از سرمایه گذاری خود، سود بیشتری کسب کنند.

پیش بینی قیمت سهام و جهت حرکت آن به عنوان یکی از چالش برانگیزترین موضوعات زمانی مورد توجه قرار گرفته است.

تشریح و بیان مسئله

بازار سرمایه، محلی برای جذب سرمایه‏های سرگردان و به کارگیری آنها در زمینه پیشرفت صنعت و تولید است. صاحبان صنایع بزرگ با ارائه سهام شرکت‏هایشان در بازار بورس، سرمایه‏هایی را که برای پیشبرد اهدافشان لازم است به دست می‏آورند و در عوض مقداری از سود به دست آمده را بین سهام داران خود تقسیم می‏کنند. سرمایه گذاران در بازار بورس معمولا افرادی هستند که مقداری دارایی نقد در دست دارند و می‏خواهند با خرید سهام یکی از شرکت‏های سودده فعال در بازار بورس، میزان دارایی خود را بالا ببرند. معمولا سرمایه‏گذاران از دو روش سود به دست می‏آورند. 1- با سودی که شرکت‏ها به طور سالیانه بین سهام داران خود پخش می‏کنند؛ 2- با خرید و فروش سهام شرکت‏ها. در روش اول، سرمایه‏گذاران با تحقیق و بررسی سوابق و اهداف شرکت‏ها، از بین آنها، برای خرید سهام، شرکتی را انتخاب می‏کنند که انتظار دارند سود بیشتری را بین سهام داران خود پخش کنند. امَا در روش دوم، سرمایه‏گذاران با در نظر گرفتن میزان عرضه و تقاضا برای خرید سهام شرکت‏ها، سهام آنها را خریداری ویا به فروش می‏رسانند و از این طریق سودهای بسیار بیشتری به دست می‏آورند. در کشور ایران با توجه به اینکه اکثر صنایع دارای سود بسیار کم و یا ضررده می‏باشند، سرمایه‏گذاران در بورس معمولا از روش دوم یعنی خرید و فروش سهام، برای کسب سود استفاده می‏کنند. بنابراین سوال اصلی برای سرمایه‏گذاران این است که ارزش سهام کدام شرکت در آینده افزایش خواهد یافت؟ به عبارت دیگر سرمایه‏داران باید توانایی پیش‏بینی ارزش سهام شرکت‏های مختلف را داشته باشند.

اهداف تحقیق

هدف اصلی این تحقیق به دست آوردن روشی با استفاده از الگوریتم خفاش جهت پیش بینی سهام یک شرکت با بالاترین دقت و سرعت است. هدف دیگر ما پاسخ به این سوال است که آیا روشهای مطرح در زمینه پیشبینی بورس قابل استفاده در بورس ایران میباشند یا خیر.

در این تحقیق، از اطلاعات مربوط به سهام یک سال اخیر، به عنوان مجموعه داده استفاده شده است که از آرشیو وبسایت بورس اوراق بهادار ایران‏، جمع‏آوری شده است.

 پارامترهای ورودی در این تحقیق عبارتند از: حداقل، حداکثر قیمت سهام در روز، قیمت در زمان شروع و زمان پایان روز و حجم و ارزش و تعداد معاملات در روز ودر نهایت قیمت پایانی روزقبل. این پارامترها به صورت روزانه برای تمام شرکت‏های فعال در بورس، تعیین می‏شوند و در آرشیو بورس نگه داشته می‏شوند. بنابراین مجموعهداده‏های مورد نیاز برای مراحل آموزش و تست این تحقیق، در آرشیو وب سایت بورس اوراق بهادار ایران موجود است.

فصل اول کلیات و طرح تحقیق           2

1-1- مقدمه          3

1-2- تشریح و بیان مسئله     3

1-3- اهداف تحقیق 8

1-4- متغیرهای تحقیق         8

1-4-1) فرضیه تحقیق         8

1-5- روش تحقیق  9

1-6- ساختار پایان نامه        10

فصل دو11 ادبیات نظری و پیشینه تحقیق         11

2-1- مقدمه          12

2-2) اهمیت پیش‏بینی بازار بورس      13

2-3) نگاهی کلی به تکنیک‏های استفاده شده در پیش بینی بازار سهام  13

2-3-1) متغیرهای استفاده شده در پیش بینی بازار بورس    14

2-3-2) شرح آماری تکنیک‏های یادگیری ماشین به کار رفته در بیش بینی بازار بورس   16

2-4) مبانی نظری  17

2-4-1) الگوریتم ژنتیک      17

2-4-1-1) مزایای عمده الگوریتم ژنتیک           17

2-4-2) شبکه های عصبی   18

2-4-3) الگوریتم خفاش       19

2-4-4) الگوریتم گداخت SA 20

2-4-5) الگوریتم بهینه سازی ازدحام ذرات PSO 20

2-5) پیشینه تحقیق 21

2-6) روش های پیش بینی بازار بورس            23

2-6-2) شبکه های عصبی   24

2-6-2-1) شبکه عصبی پرسپترون چند لایه (MLP)        26

2-6-2-1-1)تابع فعال‏سازی  27

2-6-2-1-2) آموزش شبکه عصبی MLP         28

2-6-3) ماشین بردار پشتیبان (SVM)  30

2-6-4) استلال بر پایه حالت (CBR)    31

2-6-5) پردازش تکاملی       31

2-6-6) سایر روش های به کار رفته در پیش بینی بازار بورس        34

2-7)خلاصه         35

فصل سوم روش پیشنهادی    36

3-1) مقدمه          37

3-2) روش تحقیق  37

3-3) الگوریتم بهینه سازی خفاش        39

3-3-1) مقداردهی اولیه خفاش ها        40

3-3-2) نحوه بروز رسانی متغیرهای الگوریتم بهینهسازی خفاش      40

3-4) روش پیشنهادی پایان نامه          42

3-4-1) نحوه بازنمایی هر خفاش (راه‏حل)         42

3-4-2) پارامترهای اولیه الگوریتم خفاش          44

3-4-3) تابع برازندگی         45

3-5) خلاصه فصل            46

فصل چهارم47 مقایسه الگوریتم های به کار رفته در این پایان نامه    47

4-1) مقدمه          48

4-2) معرفی مجموعه داده    48

4-3) پارامترهای الگوریتم های به کار رفته       49

4-3-1) پارامترهای الگوریتم بهینهسازی خفاش   49

4-3-2)  پارامترهای الگوریتم ژنتیک  49

4-3-3) پارامترهای الگوریتم PSO     50

4-3-4) پارامترهای الگوریتم شبیه سازی گداخت 50

4-4) مقایسه روش‏های توضیح داده شده در این پایاننامه    51

4-5) خلاصه        53

فصل پنجم نتیجه گیری        54

5-1)نتایج            55

5-2)کارهای آتی    56

منابع      58

پیوست الف          62

Keywords: پیش بینی بورس قیمت سهام فراابتکاری الگوریتم خفاش
این برای گرایش های: نرم افزار، کاربرد دارد. سایر ، را ببینید. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان فنی و مهندسی > مهندسی کامپیوتر و IT > گرایش ها > نرم افزار > محصولات قابل دانلود نرم افزار > پروژه های آماده نرم افزار > پایان نامه مهندسی نرم افزار با عنوان پیش بینی قیمت سهام در بورس ایران با استفاده از الگوریتم خفاش (فایل word)