دانلود كنترل بیولوژیك آفات گلخانه‌ای توسط كنه‌های شكارگر

در این قسمت از پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان(پویان) تحقیق مهندسی کشاورزی با موضوع كنترل بیولوژیك آفات گلخانه‌ای توسط كنه‌های شكارگر به صورت فایل Word برای دانلود ارائه شده است.
قیمت : 765,000 ریال
شناسه محصول : 2003965
نویسنده/ناشر/نام مجله :
سال انتشار: 1392
تعداد صفحات فارسي : 34
نوع فایل های ضمیمه : word
حجم فایل :
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : كنترل بیولوژیك آفات گلخانه‌ای توسط كنه‌های شكارگر

چکیده

 

كنترل بیولوژیك آفات گلخانه‌ای توسط كنه‌های شكارگر

در این قسمت از پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان(پویان) تحقیق مهندسی کشاورزی با موضوع كنترل بیولوژیك آفات گلخانه‌ای توسط كنه‌های شكارگر به صورت فایل Word برای دانلود ارائه شده است.

 گلخانه‌ها با داشتن شرایط قابل كنترل و مطلوب محیطی، امكان تولید محصول را در تمام سال مهیا می‌سازند. این شرایط باعث افزایش رشد گیاهان و درنتیجه تولید بیشتر محصول شده و در عین حال امكان حضور و تكثیر انواع آفات و بیماری‌ها را نیز فراهم می‌آورد. متأسفانه در بیشتر كشورهای جهان خصوصا كشورهای در حال توسعه، كنترل شیمیایی مهمترین و یا تنها روش كنترل آفات در گلخانه‌ها محسوب می‌شود.

تمام آفتكش‌های شیمیایی دارای اثرات نامطلوبی بر محیط‌زیست می‌باشند كه هر كدام از آنها با درجات مختلف باعث به خطر انداختن سلامتی استفاده كنندگان از این مواد و همچنین سایر افراد در صورت تماس با آنها می‌شوند. همچنین به دلایل مختلف غالباً دوره پایداری (كارنس) آفت‌كش‌ها نیز توسط تولیدكنندگان محصولات كشاورزی رعایت نمی‌گردد و از آنجا كه این محصولات مانند خیار و گوجه‌فرنگی غالبا به صورت تازه‌خوری مصرف می‌شوند، بنابراین توجه به اثرات سوء سموم مصرفی در این گونه محصولات برای سلامت جامعه جدی می‌باشد.

از طرف دیگر آفات می‌توانند به تركیبات شیمیایی مقاوم شده و برای حذف ناگزیر به مصرف دز بالاتر و تكرارهای بیشتر سمپاشی می‌باشیم. باقیمانده سموم شیمیایی پایدار بوده و در محیط تجزیه نمی شوند. بدین ترتیب آنها با آلوده نمودن آب و خاك بر حیوانات وحشی، آبزیان و دیگر موجودات زنده اثر گذاشته و زندگی آنها را مختل می‌كنند.

آفتكش‌های شیمیایی همچنین می‌توانند بر موجودات مفید،‌ حشرات گرده افشان و دشمنان طبیعی آفات اثر بگذارند. از طرف دیگر آفات خود قادرند نسبت به این مواد شیمیایی مصونیت پیدا كرده و مقاوم شوند كه بدین شكل باعث عدم كارایی و حذف این مواد به عنوان یك روش موثر در مدیریت آفات گردند.

به دلایل بالا و همچنین برای بالا بردن ارزش افزوده محصولات كشاورزی، دانشمندان همواره درصدد كشف روش‌های بهتر و پذیرفته‌تری با هدف كم كردن مصرف سموم شیمیایی هستند.

كنترل بیولوژیكی آفات به كمك دشمنان طبیعی یكی از مهمترین روش‌های جایگزینی سموم شیمیایی است. حفاظت از دشمنان طبیعی شامل حمایت از شكارگرها، انگل‌ها و بیمارگرانی می‌گردد كه به طور طبیعی در محیط وجود دارند و یا طی برنامه‌های واردسازی یا رهاسازی افزایشی به منطقه وارد شده‌اند. دانشمندان طبیعی همانند سایر موجودات زنده برای زنده ماندن، رشد و نمو و تولید مثل خود به یك سری منابع و یا مایحتاج نیاز دارند. این منابع عبارتند از: آب، غذا، مكان تولید مثل و پناهگاهی كه به آنها اجازه دهد تا از تنش‌های محیطی مثل دمای بالا و طوفان در آمان باشند. تأمین منابع ضروری حیات برای دشمنان طبیعی و حفاظت از آنها در برابر عوامل اصلی مرگ و میر مثل بیماری‌های كشنده و مواد شیمیایی سمی دو راه اصلی حفاظت از دشمنان طبیعی هستند.

فهرست مطالب  

مقدمه       

تاریخچه استفاده از دشمنان طبیعی         

Phytoseiulus persimlis     

مطالعه كارایی Phytoseiulus persimlis در گلخانه‌های چوبی و فلزی  

تأثیر دما بر تغذیه Phytoseiulus persimlis    

فرم تجاری Phytoseiulus persimilis   

لیست قیمت‌ فرم‌های تجاری         

Amblyseius cucumeris        

Euseius septicus        

Neoseiulus californicus       

لیست قیمت فرم‌های تجاری كنه شكارگر   

Typhlodromous SPP.        

Typhlodromous occidentalis         

Typhlodromous pyri   

Typhlodromous bagdasarjani        

كنه‌های شكارگر خانواده Stigmaedae    

تعدادی از كنه‌های شكارگر مورد استفاده در گلخانه‌ها       

IPM در گلخانه     

فهرست منابع   

Keywords: كنترل بيولوژيك رآفات گلخانه‌اي كنه‌هاي شكارگر
این برای گرایش های: گیاه پزشکی، کاربرد دارد. سایر ، را ببینید. همچنین این در گرایش های: علوم جانوری، می تواند کاربرد داشته باشد. [ برچسب: ]