دانلود چارچوبی برای ارزیابی فنی طرح های تولیدی

چارچوبی برای ارزیابی فنی طرح های تولیدی
قیمت : 875,000 ریال
شناسه محصول : 2003731
نویسنده/ناشر/نام مجله : ملیحه معصومی
سال انتشار: 1392
تعداد صفحات فارسي : 82
نوع فایل های ضمیمه : Word
حجم فایل :
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : چارچوبی برای ارزیابی فنی طرح های تولیدی

چکیده

چارچوبی برای ارزیابی فنی طرح های تولیدی

پروژه چارچوبی برای ارزیابی فنی طرح های تولیدی به صورت فایل Word برای دانلود از پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) ارائه شده است این پروژه با موضوع چارچوبی برای ارزیابی فنی طرح های تولیدی از پنج فصل تشکیل شده است. 

فصل اول: کلیات

بیان مسئله

ارتباط بین بخش های مختلف امکان سنجی

تعریف

ارزیابی فنی چیست؟

اهم مواردی که در بررسیهای فنی طرح مورد توجه سیستم بانکی است

تاریخچه

اصول

معیار

معیار امکان سنجی

 معیارهای گروه شاخص های کمی و کیفی

 معیارهای گروه شاخص های مالی

 معیارهای گروه شاخص های محیطی

 معیارهای گروه شاخص های مدیریت خطر

 معیارهای گروه شاخص های زمانی

 معیارهای گروه شاخص های اولویتی

 معیارهای گروه شاخص های پیشینه ای

گروه بندی معیارها در ابعاد سنجی

 معیارهای امکان سنجی اقتصادی

 معیارهای امکان سنجی فنی

 معیارهای امکان سنجی اجرائی

مدل تجمیعی امکان سنجی گزینه ها

فرمول امکان سنجی فنی

اهمیت

اهداف 

فصل دوم : مروری بر ادبیات  

فصل سوم : روش و متدلوژی

مراحل اجرایی ارزیابی

مراحل اجرایی ارزیابی فنی

 مکان یابی

 مشخصات فنی محصول

 انتخاب تکنولوژی

 ارائه روش تولید محصول

 انتخاب ظرفیت طرح

 مشخصات فنی طرح

ابزار و روش ها

روش های نوین ارزیابی طرح ها

فرم گزارشات امکان سنجی فنی

بررسی ارزیابی فنی در یک مورد خاص

مقدمه 

ارزیابی فنی طرح احداث نیروگاه مولد مقیاس کوچک با قابلیت CHP به ظرفیت  مگاوات

هدف از اجرای طرح

ظرفیت

 ظرفیت سنجی

  ظرفیت اسمی تجهیزات

 عوامل موثر در رسیدن به حداکثر ظرفیت عملی

محصول تولیدی

مواد اولیه

روش تولید

مشخصات تجهیزات

 اونواع نیروگاه ها

 مشخصه های عملکردی

 بازده

 نگهداری

 تولید انرژی حرارتی 

 پتانسیل CHP در موتورهای پیستونی

تجهیزات بکار گرفته شده در طرح

برنامه زمان بندی اجرای پروژه 

فصل پنجم : جمع بندی و نتیجه گیری

منابع

فرآیند توسعه شامل سیاست گذاری ، برنامه ها ، طرح ها و پروژه ها است و برنامه ریزی ، خود فرآیندی پویا و دائمی است كه ارتقاء و اعتلای آن منوط به امكان دستیابی به مبانی نظری و سیاست های استراتژیك از یكسو و تعیین نقاط قوت و ضعف نتایج و یافته های مطالعاتی ، طراحی ، مهندسی و دستاوردهای اجرایی از سوی دیگر است لیكن تحقق این امر مستلزم فراهم نمودن ، زمینه های لازم و  از آن جمله سنجش دقیق روندها و فرآیندهای پیموده شده از طریق گردآوری داده ها و اطلاعات مرتبط با قلمرو مورد بحث ، تدوین و سنجش شاخصها ، پایش و ارزیابی كلیه اقدامات ، از اولین مراحل انجام مطالعات ، طراحی ، تصمیم سازی ، سیاست گذاری و به طور كلی برنامه ریزی مشاركتی تا ردیابی مراحل اجرایی و حتی بعد از اجرا می باشد.

   در چنین فضایی است كه تحلیل و ارزیابی كاركرد و عملكرد مجموع اجزاء و حلقه های روابط به هم پیوسته و نظامند موضوع ، امكان پذیر می گردد و تحلیل داده ها و اطلاعات حاصل از پایش ، امكان ارزیابی و قضاوت نهایی را میسر می سازد.

   ارزیابی، تعیین میزان انطباق برنامه با مسیر تعیین شده و نمایاندن نقاط ضعف و قوت آن می‌باشد و نتیجه ارزیابی می‌تواند تصویری شفاف‌تر، از چگونگی فعالیت‌ها را به مدیران و مجریان ارائه نماید تا آنها بتوانند آگاهانه تصمیمات لازم را در جهت تقویت و یا اصلاح و ادامه برنامه بگیرند. در حقیقت دلیل متقن ارزیابی فراهم‌ آوری شالوده‌ای برای تصمیم‌گیری درست ، درباره وضعیت آغازین تغییرات مورد مشاهده و یا وقوف بر برنامه‌ها می‌باشد. ایجاد عقلانیت برای تغییرات سازمانی و كاركنان ، آماده‌سازی برای تدارك پیش‌نیازها ، جهت‌دهی به برنامه‌ریزی‌ها و بنیان نهادن یك نظارت فراگیر و جامع از مهم‌ترین اهداف ارزیابی می‌باشد.

   با عنایت به اینكه از مشكلات برنامه ریزی در كشورمان ضعف در پایش و ارزیابی پروژه ها و تمهیدات بكار گرفته شده و در نتیجه فراهم نبودن زمینه تصحیح اشتباهات و اصلاح سیاستها و اقدامات در دست اجرا می باشد انتظار می رود با تقویت نظامهای پایش و ارزیابی برنامه ها و طرحها در سطوح و قلمروهای مختلف روز به روز روند انجام اصلاحات همه جانبه در شرایط توسعه اجتماعی ، اقتصادی و زیست محیطی كشور سرعت بیشتری پیدا نماید.

تصمیم­گیری آگاهانه و منطقی متولیان، موفقیت یا شکست تمامی پروژه­ های خرد و کلان عمرانی یا اقتصادی را تضمین می‏کند. مقدمه این تصمیم‏ گیری‏های آگاهانه انتخاب فرآیندی جامع و مؤثر به ‏منظور مساله ‏یابی و انتخاب راه‏ حل مناسب آن مساله است. گردآوری کامل و صحیح اطلاعات، در گام مساله‏ یابی یا شناخت همچون متدولوژی بسیاری از راهبرد های مشابه مدیریت و پایش پروژه‏ ها، بسیار حائز اهمیت است. از دیگرسو علی‏رغم تکنیک‏ های متنوع حل مساله، توجه به تکنیک مناسب هر موضوع و به‏ کارگیری سطح مناسبی از خلاقیت راهگشا و حیاتی است.

یکی از مهم‏ترین نیازهای مدیران و متولیان برای تصمیم‏گیری آگاهانه، به‏کارگیری تکنیک مقایسه و ارزیابی فنی و اقتصادی طرح‏هاست که انتخاب از میان مجموع راهکارها بر اساس حداقل‏های مورد پذیرش، شرایط مطلوب اقتصادی و کارایی مناسب فنی تلقی می‏شود.

بنابراین هر پروژه مالی یا عمرانی باید پیش از اجرا، مورد ارزیابی قرار گیرد یا امکان‏سنجی شود. فرآیند امکان‏سنجی نیز به ‏منظور ارزیابی قابلیت تامین خواسته‏ های طرح و شناخت پیش‏نیازها انجام می‏پذیرد. در ارزیابی ‏های مالی در فضای اقتصاد مهندسی از روش‏های ریاضی که بر پایه ارزش زمانی پول، تعادل بین بهره و نرخ‏های رشد می‏باشد- برای ساده‏کردن مقایسه‏ ها و شفاف‏ساختن آن برای مدیران استفاده می‏شود. اما ارزیابی‏ های فنی حائز دشواری‏هایی بیشتر است و این صعوبت در ترکیب ارزیابی‏ های فنی و اقتصادی بیشتر می‏شود. اصولاً جنبه ‏های فنی بسیار متنوعی در یک طرح دخیل هستند. روش اجرا، نیروهای انسانی، مواد اولیه، انرژی، ایمنی و ... برخی از موارد مشترک قابل طرح هستند که با توجه به تنوع آن، انتخاب روش مناسب برای ارزیابی دقیق و منطقی را پیچیده می‏کند. 

به عبارت دیگر، ارزیابی‏ های فنی دارای گستره وسیعی از انواع حالت‏های تصمیم ‏گیری است. در هر تصمیم‏ گیری فضای تصمیم‏ سازی به‏صورت پیوسته یا گسسته است. از سویی دیگر ممکن است این تصمیم ‏گیری تک‏ معیاره یا چندمعیاره باشد که در عین حال این معیارها می‏توانند به‏صورت کمی، کیفی یا تلفیقی از چند حالت مختلف باشند. آنچه در این مقطع اهمیت کلیدی می‏یابد این است که معلوم گردد ارزیابی‏های فنی و اقتصادی با ویژگی‏ها و پیش ‏شرط ‏هایی که پیشتر اشاره شد با چه کیفیتی در طرح‏های مالی و عمرانی کشور به‏کار گرفته می‏شود و جایگاه آنها نزد تصمیم ‏گیرندگان و مدیران ارشد چگونه است. چون این روزها در سطح پروژه ‏های درون‏ش هری و برون‏ش هری کشور، قید "فوریت" به بخش جدانشدنی طرح‏ها تبدیل شده است. بی‏ تردید هیچ‏یک مخالف به سرانجام‏رساندن به‏ موقع و قانونمند پروژه‏ ها نیستیم و برنامه ‏ریزی و کنترل پروژه را جزء لاینفک آن می‏دانیم. هنوز هم یادگارهای نابسامان زیاد از پروژه‏ هایی که بهره ‏برداری و اتمام آن بعضاً تا چند دهه به درازا کشیده در سراسر کشور به چشم می‏خورد و وجدان بیدار مهندسی کشور را می‏آزارد. لیکن قید فوریت و اهتمام به اتمام طرح در زمان مقرر باید مختص مراحل مشخص طرح و اجرا باشد، نه آنکه از خلق ایده و طرح تا بهره‏ برداری آن در یک ظرف آن‏هم به ‏صورتی فشرده بیان شود.

این روزها بسیاری از ما درک مشترکی از طرح‏های مطالعه ‏نشده یا کم‏ مطالعه ‏شده داریم. متأسفانه بزرگ‏ترین قربانی در چنین فضای دستپاچه‏ ای امکان‏سنجی و ارزیابی ‏های فنی و اقتصادی به‏ منظور آغاز پروژه‏ هاست. اول، از آن جهت که فرآیند منطقی گردآوری اطلاعات و طبقه ‏بندی منطقی آن به‏ منظور حصول تصمیمی آگاهانه عموماً فرآیندی زمان‏بر است و دوم، آنکه تصمیم ‏گیری بدون طی مقدمات تصمیم ‏سازی عموماً حکم دستوری می‏یابد که به نوبه خود حکم را قبل از فضای کارشناسی صادر کرده است و عملاً کسی انتظار پاسخ جدید یا راهکار متعالی را ندارد بلکه صرفاً توجیه طرح را طلب می‏کنند. واژه طرح توجیهی این روزها شاید مشتری‏ های زیادی برای خود دارد. حال بپندارید آیا کسی انتظار دارد نتیجه چنین ارزیابی، رد عملکرد پیشنهاد طرح شده- آن‏هم با قید فوریت- باشد.

اما آنچه در این مجال، فارغ از هیجانات حاکم بر برخی پروژه‏ها می‏توان طرح کرد، لزوم تسری ارزیابی‏ها در اجزای پروژه می‏باشد. زیرا همان‏گونه که در سطوح کلان ارزیابی‏های فنی و اقتصادی می‏توانند راهگشا و تصمیم‏ساز باشند، در اجزای پروژه نیز استفاده از آنها رویکردی منطقی و پربار به طرح خواهد داد. به ‏عنوان نمونه، احداث راه یا راه ‏آهنی ارتباطی میان دو شهر بنا به تقاضای بار و سفر امکان‏سنجی شده و با معیارهایی چون هزینه‏های احداث، هزینه‏های بهره‏برداری، درآمد ناشی از جابه‏جایی بار و مسافر، سهولت ارتباط، توسعه‏ های آتی و ... مقایسه دقیق فنی و اقتصادی شده است که خروجی آن استخراج یک کریدور بهینه ارتباطی جهت شروع مطالعات مراحل تکمیلی باشد؛ این مرحله در کلان پروژه راهگشا و مؤثر می‏باشد. لیکن آیا اجزای طرح و اجرا بی‏نیاز از ارزیابی‏های فنی و اقتصادی میان گزینه‏ ها محتمل است؟

در مثال فوق شاید ابنیه مهمی چون پل و تونل در قالب احداث مسیر مفروض وجود داشته باشد در این صورت به‏نحو معمول مقایسه‏ای در حد یک جدول و شاید مشروحه‏ای چندصفحه‏ ای آن‏هم صرفاً با ملاحظات طراحی و هزینه ‏ای انجام پذیرد که نه ‏تنها کافی نیست که عموماً پوشش ‏دهنده کمتر از 50 درصد الزامات چنین طرحی خواهد بود.

 در طرح‏های مختلف دیگر و پروژه ‏های متفاوت نیز می‏توان این مثال را تسری داد. آنچه به‏صورت مناسب می‏توان خواست‏های کارفرما و بهره ‏برداران را به صورت توأم تأمین کند و در به ‏کارگیری منابع اعم از منابع مالی، انرژی، مواد اولیه و نیروی انسانی توازن و تعادل ایجاد کند شبکه‏ ای از ارزیابی‏ های فنی و اقتصادی به‏ هم‏ پیوسته است که در ارتباطی تعاملی زیرمجموعه طرح را از ارزیابی‏ های مقدماتی که زمینه‏ ساز سیاست گذاری و توجیه طرح بوده، تأثیرپذیر کند.

در این شبکه ارزیابی ‏ها می‏بایست وزن حاکم میان معیارهای مختلف در حدی منطقی حفظ گردد چرا که به‏ عنوان نمونه اگر معیار ایمنی در کلان طرح بر معیار زیبایی یا روش اجرا ارجحیت داشته باشد این ایده طرح باید در کلیه اجزای پروژه نیز به ‏نحو مثبت انعکاس یابد.

درصورت به ‏کارگیری از چنین مجموعه ارزیابی‏ های پیوسته که حائز مشخصات مورد اشاره یک ارزیابی جامع باشد می‏توان انتظار داشت تا ضمن ارتقای شاخص ارزش پروژه به‏ صورت کمی و کیفی دیگر ساختارهای نظام‏مند مدیریت همچون برنامه ‏ریزی و کنترل پروژه و مهندسی ارزش نیز با سرعت و سهولت بیشتری در طرح استقرار یابد. زیرا سیستم کلی و اجزای طرح ضمن حفظ پیوستگی و هم‏راستایی دارای تعاریف مشخص و معیارهای شفاف طرح هستند که خود زمینه ‏ساز بهبود مستمر و پایش بی‏درنگ است.

Keywords: ارزیابی فنی طرح های تولیدی
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Links