دانلود رابطه پویای بلند مدت و کوتاه مدت بین درآمد نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی در ایران

در این مقاله ما به این سوال می پردازیم که آیا افزایش هزینه های دولت، سرعت رشد اقتصادی را افزایش داده است یا خیر. در واقع هدف این مقاله تحلیل رابطه پویای بلندمدت و کوتاه مدت بین درآمد های نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی می باشد.
قیمت : رایگان
شناسه محصول : 2003137
نویسنده/ناشر/نام مجله : محبوبه بیانی
سال انتشار: 1393
تعداد صفحات فارسي : 20
نوع فایل های ضمیمه : Word
حجم فایل :
کلمه عبور همه فایلها : www.daneshgahi.com
عنوان فارسي : رابطه پویای بلند مدت و کوتاه مدت بین درآمد نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی در ایران

چکیده

 

رابطه پویای بلند مدت و کوتاه مدت بین درآمد نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی در ایران

در این بخش از سایت پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان(پویان) مقاله رابطه پویای بلند مدت و کوتاه مدت بین درآمد نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی در ایران را به صورت رایگان و در قالب فایل word دانلود نمایید.

چکیده

تحقیقات نشان می دهد، وفور منابع طبیعی در اکثر کشورهای دارای این منابع باعث بوجود آمدن پدیده ای به نام نفرین منابع شده است. درآمد نفت منبع اصلی تامین مخارج دولت و واردات کالا و خدمات در کشورهای صادر کننده نفت از جمله ایران می باشد. افزایش قیمت نفت در سالهای اخیر باعث افزایش مخارج دولت شده است. در این مقاله ما به این سوال می پردازیم که آیا افزایش هزینه های دولت، سرعت رشد اقتصادی را افزایش داده است یا خیر. در واقع هدف این مقاله تحلیل رابطه پویای بلندمدت و کوتاه مدت بین درآمد های نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی می باشد. برای این هدف از داده های سالانه 1389-1338 استفاده نموده ایم و روش اقتصاد سنجی بر مبنای هم انباشتگی و تصحیح خطا را به کار برده ایم. نتایج حاکی از آن است که درآمد نفت منبع اصلی مخارج دولت و موثر بر رشد اقتصادی در ایران می باشد.

کلید واژه: درآمد نفتی، مخارج دولت، رشد اقتصادی، مدل VECM

 مقدمه

آیا وفور منابع طبیعی برای یک کشور، نعمت است یا نفرین؟ این یک پرسش علمی قابل توجه است. هرچند باتوجه به ادبیات گسترده در رابطه با این موضوع، هنوز هم پاسخ قانع کننده ای ارائه نشده است. علاوه بر این رابطه بین وفور منابع طبیعی و رشد اقتصادی در میان محققان مورد بحث است و اقتصاد دانان دیدگاه های متفاوتی دارند دراین باره که وفور منابع طبیعی برای کشورهای دارای این منابع برکت و رحمت است یا نفرین. این گستردگی به اندازه ای بوده است که نظریه ای با عنوان "نفرین منابع " در ادبیات اقتصادی شکل گرفت که اولین بار توسط "ریچارد اوتی " در سال 1993 به کار گرفته شد.

این مقاله به اهمیت درآمدهای نفتی برای تامین مالی نیازهای دولت و بهبود رفاه خانواده ها در ایران می پردازد و هدف آن اول بررسی رابطه بلند مدت بین درآمد نفتی، مخارج دولت و تولید ناخالص داخلی و دوم رابطه پویای کوتاه مدت بین این متغیرها. سوال اینجاست که با توجه به افزایش درآمد نفت و با افزایش هزینه های هنگفت دولت، سرعت رشد اقتصادی افزایش یافته است یا خیر؟

در اینجا سه فرض را در نظر میگیریم: 1) رابطه بلند مدت و کوتاه مدت بین متغیر ها وجود دارد، 2) رابطه بین رشد اقتصادی و درآمد نفتی در بلند مدت منفی است، 3) رابطه بین رشد اقتصادی و درآمد نفتی در کوتاه مدت مثبت است...

متن کامل مقاله با عنوان رابطه پویای بلند مدت و کوتاه مدت بین درآمد نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی در ایران را از همین صفحه دانلود نمایید. 

Keywords: درآمد نفتی مخارج دولت رشد اقتصادی مدل VECM
این برای گرایش های: کلیه گرایش ها، کاربرد دارد. [ برچسب: ]

Skip Navigation Linksصفحه اصلی > دپارتمان ها > دپارتمان علوم انسانی > علوم اقتصادی > گرایش ها > کلیه گرایش ها > محصولات قابل دانلود کلیه گرایش ها > تحقیق های آماده کلیه گرایش ها > رابطه پویای بلند مدت و کوتاه مدت بین درآمد نفتی، مخارج دولت و رشد اقتصادی در ایران