ژئوفیزیک

ژئوفیزیک‏ به‏ مفهوم‏ عام‏ شامل‏ فیزیک‏ زمین‏، جو و اقیانوس ‏هاست و علم ژئوفیزیک به مطالعه کمّی خواص مختلف فیزیکی زمین با روشهای لرزه ای، مغناطیسی، گرانشی و الکتریکی می‌پردازد. با استفاده از این نتایج کمی می‌توان به مطالعهٔ خصوصیت‌های فیزیکی و رفتار پوسته و در برخی موارد جبه و هسته زمین پرداخت. لذا می‌توان این علم را پلی بین فیزیک و زمین‌شناسی دانست که از تکنیک‌ها وتئوری‌های ریاضیات و علوم کامپیوتر استفاده می کند. ژئوفیزیک مانند سایر گرایشات میان رشته ای، در واقع پلی است از فیزیک به زمین شناسی. این رشته بیشتر درباره لایه های مختلف زمین، فشارهای وارد بر هریک از طرف سطوح دیگر و نتایج این برهم کنش ها بحث می کند. مواردی نظیر چگونگی پیدایش کوهها، قاره ها و ناهمواریها از جمله مباحث مطرح در این رشته می باشد. همچنین به بررسی جامع موضوعات مر بوط به زلزله، چگونگی پیدایش، عوامل موثر، زلزله نگاری و ... می پردازد. اکتشافات ژئوفیزیکی، لرزه نگاری و مطالعات لرزه‌ای سدها ، مطالعات ژئوفیزیک کارخانه‌ها و نیروگاه‌ها، دریافت و جمع‌آوری اطلاعات مراکز علمی مربوط در ثبت زمین‌لرزه و پردازش این اطلاعات و نیز بررسی و تحلیل پیش‌نشانگرهای زمین‌لرزه و امکان‌سنجی پیش‌بینی وقوع و یا عدم وقوع آن  نیز در این رشته بررسی می شود. این رشته در مقاطع تحصیلات تکمیلی دارای گرایش های  زلزله شناسی، لرزه شناسی، مغناطیس سنجی، گرانی سنجی و ژئوالکتریک می باشد.
گروه ژئوفیزیک پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) تلاش می کند تا با فراهم نمودن یک محیط علمی پویا به اشتراک منابع علمی و تجارب ژئوفیزیک بپردازد.


تعداد بازدید : 17975


Skip Navigation Links
ترجمه متون تخصصی
ترجمه انگلیسی به فارسی
ترجمه فارسی به انگلیسی
ترجمه متون تخصصی کلیه رشته های دانشگاهی یکی دیگر از خدمات تخصصی پورتال پویان می باشد.
ویرایش مقالات انگلیسی
ویرایش مقاله ISI
ویرایش مقاله انگلیسی و برطرف کردن اشکالات مربوط به زبان انگلیسی مقاله ازجمله اشتباهات گرامری یکی دیگر از خدمات پورتال پویان می باشد.
کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
دعوت به همکاری
تماس با ما
ستارخان - خیابان دهقان - کوچه پارسائیان - پلاک 32 - واحد 7
نظرآباد -خیابان امام خمینی - نگارستان ۳۲ پلاک ۱۳
02166514366
02645366417
09124893953
09124390688
09212827886
info[at]daneshgahi.com