مهندسی شیمی

تقریبا هر چیزی را که در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می دهیم اعم از پلاستیک، فلز، پارچه، کاغذ، غذا، لوازم آرایش، دارو و ... به کمک مهندسین شیمی ساخته می شود. بنابراین مهندسی شیمی طیف وسیعی از فعالیت ها را در بر می‌گیرد. به طور خلاصه می توان گفت که مهندسی شیمی عبارت است از طراحی فرایند برای صنایع شیمیایی، جهت تبدیل مواد اولیه به فرآورده های با ارزش افزوده.

هدف گروه مهندسی شیمی پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) ارائه خدمات متنوع به اساتید، دانشجویان و مهندسین شیمی است. از این رو پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) تلاش می کند برای مهندسی شیمی محیطی پویا از نظر علمی و تجربی فراهم نماید.

در مقطع کارشناسی گرایش های مهندسی شیمی تفاوت چندانی ندارند. اما به طور کلی در رشته مهندسی شیمی و در مقطع کارشناسی می توان گرایش های صنایع غذایی، صنایع شیمیایی معدنی، صنایع گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع پلیمر، طراحی فرآیندهای صنایع نفت، صنایع پالایش و شیمیایی سلولزی را برشمرد.

گرایش ها در سطح لیسانس تفاوتی با هم ندارند و حتی نمی توان بین بعضی از گرایشها مرز مشخصی قائل شد. اما در کل می توان گفت که گرایش پالایش صرفا به پالایش نفت و گاز بر می گردد همچنین گرایش پتروشیمی فقط در زمینه تولید مواد پتروشیمی است در حالی که گرایش طراحی فرآیندها در کلیه امور از جمله نفت و گاز و مواد پتروشیمی دخالت دارد همچنین تهیه بعضی مواد منحصرا متعلق به این گرایش می باشد مثل ترکیب دو ماده پارافین و کلر و ایجاد یک محصول جدید به نام پارافین کلره که به عنوان یک ماده خاموش کننده حریق مورد استفاده قرار می گیرد و تولید آن نیز به گرایش پالایش و یا پتروشیمی باز نمی گردد. 

در ادامه با گرایش های رشته مهندسی شیمی بیشتر آشنا می شوید.


تعداد بازدید : 20013

رشته و گرایش های مهندسی شیمی در مقطع دکترا - دپارتمان فنی و مهندسی


Skip Navigation Links
ترجمه متون تخصصی
ترجمه انگلیسی به فارسی
ترجمه فارسی به انگلیسی
ترجمه متون تخصصی کلیه رشته های دانشگاهی یکی دیگر از خدمات تخصصی پورتال پویان می باشد.
ویرایش مقالات انگلیسی
ویرایش مقاله ISI
ویرایش مقاله انگلیسی و برطرف کردن اشکالات مربوط به زبان انگلیسی مقاله ازجمله اشتباهات گرامری یکی دیگر از خدمات پورتال پویان می باشد.
کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
دعوت به همکاری
تماس با ما
ستارخان - خیابان دهقان - کوچه پارسائیان - پلاک 32 - واحد 7
نظرآباد -خیابان امام خمینی - نگارستان ۳۲ پلاک ۱۳
02166514366
02645366417
09124893953
09124390688
09212827886
info[at]daneshgahi.com