آمار و کاربردها

آمار یکی از زمینه های علمی پایه بوده و تقریبا در همه رشته های دانشگاهی و تخصص ها و علوم دیگر کاربرد موثری دارد.  آمار را باید علم و عمل استخراج، بسط و توسعهٔ دانشهای تجربی انسانی با استفاده از روش‌های گردآوری، تنظیم، پرورش، و تحلیل داده‌های دانست.

علم آمار کاربرد علمی مبانی ریاضی برای جمع آوری، تجزیه وتحلیل و ارائه اطلاعات ارقامی می باشد. آمار گران با بکار بردن دانش ریاضی در طراحی مطالعات وتحقیقات، جمع آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات و تفسیر نتایج در پژوهشهای علمی شرکت می کنند. روشهای آماری در علوم گوناگونی مانند زیست شناسی، اقتصاد، مهندسی، پزشکی، بهداشت عمومی، روانشناسی، بازار یابی، آموزش و ورزش کاربرد دارد.

نمونه گیری یکی از فنونی است که کارشناسان آمار از آن بهره می گیرند. نمونه گیری یعنی جمع آوری اطلاعات درباره گروهی از مردم یا مجموعه ای از چیزها توسط بررسی قسمت کوچکی ازکل مجموعه. به عنوان مثال سرویسهای رتبه بندی برنامه های تلویزیونی، به منظور تخمین تعداد بینندگان برنامه ای خاص، به جای مطالعه تمامی بینندگان تنها به بررسی چند هزار خانواده می پردازند.

کارشناس آمار تصمیم می گیرد که ازکجا و چگونه داده ها را جمع آوری کند، نوع و تعداد گروه های نمونه را مشخص کند و به تهیه پرسشنامه های تحقیقی یا فرمهای گزارشی بپردازد. همچنین دستورالعمل هائی برای کارکنانی که به جمع آوری و جدول بندی اطلاعات می پردازند، تهیه می کند. در نهایت کارشناسان آمار با بکارگیری نرم افزارهای رایانه ای به تجزیه و تحلیل، تفسیر و جمع بندی اطلاعات می پردازد. نرم افزار SPSS و MS Office Excel از جمله نرم افزارهای مفید برای تجزیه و تحلیل های آماری هستند.

در تجارت و صنعت، کارشناسان آمار نقش مهمی را در کنترل کیفیت و ایجاد و بهبود تولیدات ایفا می کنند. متخصصین آماری که برای شرکتهای دارو سازی کار می کنند به منظور تخمین ایمنی و اثر بخشی داروهای جدید به ارزیابی نتایج آزمایشات کلینیکی می پردازند. کارشناسان آمار همچنین با تعیین خطرهای احتمالی و میزان بازگشت و سودآوری سرمایه گزاری های خاص، مدیریت سرمایه ها و بدهکاری ها را به عهده دارند.

متخصصان آمار در بخش های مختلفی مشغول بکارند، فردی که روشهای آماری را در داده های اقتصادی بکار می برد با عنوان آمارگر علوم اقتصادی شناخته می شود در حالیکه کارشناسان آماری که در علوم بهداشت عمومی یا پزشکی مشغول بکارند عنوان های متخصص آمار زیستی، زیست سنج و یا همه گیرشناس (اپیدمیولوژیست) را به خود اختصاص می دهند.

گروه آمار پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) برای تبادل علم و تجربه علم آمار تشکیل شده است و تلاش می کند تا با بهره گیری از ظرفیت های علمی و تجربی اساتید و کارشناسان آمار به این مهم دست یابد.


تعداد بازدید : 19038

رشته و گرایش های آمار و کاربردها در مقطع کارشناسی ارشد - دپارتمان علوم پايه

رشته و گرایش های آمار و کاربردها در مقطع دکترا - دپارتمان علوم پايه


Skip Navigation Links
ترجمه متون تخصصی
ترجمه انگلیسی به فارسی
ترجمه فارسی به انگلیسی
ترجمه متون تخصصی کلیه رشته های دانشگاهی یکی دیگر از خدمات تخصصی پورتال پویان می باشد.
ویرایش مقالات انگلیسی
ویرایش مقاله ISI
ویرایش مقاله انگلیسی و برطرف کردن اشکالات مربوط به زبان انگلیسی مقاله ازجمله اشتباهات گرامری یکی دیگر از خدمات پورتال پویان می باشد.
کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
دعوت به همکاری
تماس با ما
ستارخان - خیابان دهقان - کوچه پارسائیان - پلاک 32 - واحد 7
نظرآباد -خیابان امام خمینی - نگارستان ۳۲ پلاک ۱۳
02166514366
02645366417
09124893953
09124390688
09212827886
info[at]daneshgahi.com