باستان شناسی

باستان شناسی تا یک مقطعی و تقریبا از زمانی که بشر توانست بنویسد، از برخی اطلاعات رشته تاریخ استفاده می کند اما همه آن را به کار نمی گیرد. همچنین یکی از مستندات مهم تاریخ دانان در پژوهش های تاریخی اسناد و نتایج تحقیق است که باستان شناسی و باستان شناسان در اختیار آنها قرار می دهند. در واقع تاریخ مجموع نوشته ها و آثار به جا مانده از گذشتگان را شامل می شود اما رشته باستان شناسی باید خود به دنبال این آثار بگردد.

 باستان شناسی به مطالعه دوره های مختلف از جمله پیش از تاریخ (دوره های پارینه سنگی، میان سنگی و نوسنگی)، دوره تاریخی و دوره اسلامی می پردازد. باستان شناسان با توجه به یافته هایی که در کاوش ها به دست می آید می باید فرهنگ و نحوه زندگی وحتی روابط اجتماعی گذشتگان را تدوین کنند.

باستان شناسی از یك سو مسیر تاریخ را تعیین می كند و از سوی دیگر مادر تاریخ است. روشن كردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و یا مذهبی از اصول اساسی این رشته است. هدف از تحصیل در این رشته، تربیت نیروی متخصص و كارآمد برای بررسی و شناسایی آثار تاریخی و كاوشهای باستان شناسی در مناطق مختلف كشور، همچنین تامین كادرهای تحقیقی، فرهنگی و هنری سازمانی مربوط می باشد.  

باستان شناسی به صورت علمی اطلاعات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و مدنی را کشف و استخراج می کند. نتایج حاصل از علم باستان شناسی می تواند در اختیار تاریخ دانان قرار بگیرد.     

گروه باستان شناسی پورتال آموزش و پژوهش دانشگاهیان (پویان) در تلاش است تا با ایجاد یک محیط پویا در راستای اشتراک منابع علمی و تجارب باستان شناسی گام بردارد.


تعداد بازدید : 18142


Skip Navigation Links
ترجمه متون تخصصی
ترجمه انگلیسی به فارسی
ترجمه فارسی به انگلیسی
ترجمه متون تخصصی کلیه رشته های دانشگاهی یکی دیگر از خدمات تخصصی پورتال پویان می باشد.
ویرایش مقالات انگلیسی
ویرایش مقاله ISI
ویرایش مقاله انگلیسی و برطرف کردن اشکالات مربوط به زبان انگلیسی مقاله ازجمله اشتباهات گرامری یکی دیگر از خدمات پورتال پویان می باشد.
کتابخانه الکترونیک
دانلود مقالات ترجمه شده
جستجوی مقالات
دعوت به همکاری
تماس با ما
ستارخان - خیابان دهقان - کوچه پارسائیان - پلاک 32 - واحد 7
نظرآباد -خیابان امام خمینی - نگارستان ۳۲ پلاک ۱۳
02166514366
02645366417
09124893953
09124390688
09212827886
info[at]daneshgahi.com